Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Noclegi w pobliżu Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Sanok jako miasto może się poszczycić niebanalnym rekordem: znajdujące się tutaj Muzeum Budownictwa Ludowego, często nazywane po prostu skansenem, jest nie tylko pierwszym takim obiektem w Polsce, powstałym po II wojnie światowej. Przede wszystkim posiada największą spisaną i sklasyfikowaną kolekcję eksponatów o charakterze etnograficznym, co czyni je unikatem na skalę Polski.

O muzeum

Założone zostało w roku 1958 i pierwotnie prezentowało jedynie ofertę etnograficzną dotyczącą terenów Karpat, a konkretnie ich wschodniego pogórza. Obecnie zasięg zainteresowania ekspozycji w Muzeum Budownictwa Ludowego sięga znacznie dalej skupiając się właśnie na kwestiach budowniczych i architektonicznych związanych z regionem podkarpackim. Całość rozmieszczona jest na obszarze ponad 38 ha.

Różnorodne ekspozycje

Muzeum podzielone jest na kilka sektorów tematycznych, odzwierciedlających charakter poszczególnych grup i mniejszości: bojkowski, łemkowski, pogórzański, galicyjski i przemysłowy. Chlubę i największą atrakcję obiektu stanowią bardzo liczne i zróżnicowane budynki mieszkalne oraz gospodarcze wraz z pełnym wyposażeniem, które doskonale pokazuje, w jaki sposób w przeszłości żyli i pracowali mieszkańcy tych terenów. Architektonicznych obiektów – głównie drewnianych – jest tutaj ponad sto, ponadto działa też wielka ekspozycja wschodniocerkiewnych ikon. Turyści zobaczyć mogą na przykład jak w XIX wieku wyglądały wiatraki, młyny, budynki szkolne i urzędowe, dworki szlacheckie, wiejskie chaty, kuźnie, kościoły, kapliczki oraz cerkwie.

W Muzeum Budownictwa Ludowego regularnie odbywają się imprezy cykliczne i tematyczne, np. związane z obchodami pierwszego dnia wiosny albo lata. Wśród większych wydarzeń kulturalnych warto wspomnieć o Kiermaszu Karpackich Smaków, Jarmarku Folklorystycznym oraz rzemieślniczym Festiwalu Zamknięte w Drewnie.

Zwiedzanie

Obiekt czynny jest przez cały rok, jednak typowy sezon turystyczny trwa od maja do września. Muzeum otwarte jest wtedy od 8:00 do 18:00 (kasy), zwiedzanie zaś trwa maksymalnie do godz. 20:00. W pozostałe miesiące można je zwiedzać: w październiku 8:00-16:00, kwietniu 9:00-16:00, listopad-marzec 8:00-14:00.

Ceny biletów wynoszą 15zł za normalny oraz 10zł ulgowy, bilety dla grup ustalane są indywidualnie. W cenie biletu można dowolnie i swobodnie zwiedzać wszystkie ekspozycje dostępne na terenie muzeum, zarówno czasowe, jak i stałe. Szczegóły na stronie: http://skansen.sanok.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku