Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Archeologicznego i rezerwatu Krzemionki

Muzeum Archeologiczne i rezerwat Krzemionki

Wybierając się do Ostrowca Świętokrzyskiego, warto wybrać się do pobliskiej kopalni krzemienia pasiastego. Kopalnia znajduje się w miejscowości o przewrotnej nazwie - Krzemionki. Kopalnie zyskały sławę nie tylko ogólnopolską, ale również międzynarodową. Uważa się, że jest to jeden z najciekawszych dawnych kompleksów kopalnianych na całym świecie.

Z epoki neolitu

Najbardziej zaskakującym faktem jest to, że kopalnie mimo pochodzenia z epoki neolitu, do dnia dzisiejszego zachowały się w niemalże nienaruszonym stanie. Oznacza to, że możemy oglądać wytwory pradawnych ludzi. Dodatkowo można przekonać się o tym, w jaki sposób niegdyś ludzie próbowali zdobywać cenny krzemień. Z jednej strony były to bardzo prowizoryczne jamy, a z drugiej, wykonano dość zaawansowane kopalnie.

Zespół prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego został odkryty przez geologa Jana Samsonowicza w 1922 roku. Cały zespół archeologiczny posiada powierzchnię aż 78,5 hektara. Tym samym rozciąga się na długości ponad 4,5 kilometra, a jego szerokość wynosi od 20 do nawet 200 metrów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na całej tej powierzchni znajduje się przynajmniej 4 tysiące kopalni. Największe z nich osiągają głębokość wynoszącą 9 metrów! Najprawdopodobniej kopalnie były aktywnie wykorzystywane mniej więcej od 3900 do 1600 roku przed naszą erą.

Osada neolityczna i megalityczny grobowiec

Cały kompleks w Krzemionkach znajduje się pod ochroną, a kopalnie otrzymały status Pomnika Historii. Dodatkowo miejsce to znajduje się również na liście światowego dziedzictwa kultury Unesco. Turyści mogą z powodzeniem zwiedzać dużą część kopalni. Największą popularnością cieszy się tutejsza podziemna trasa rozciągająca się na długości aż 500 metrów. Właśnie podczas zwiedzania tej podziemnej trasy można zobaczyć autentyczne wyrobiska pochodzące jeszcze z epoki neolitu. Ponadto rekonstrukcji poddano osadę neolityczną oraz grobowiec megalityczny. Dzięki temu łatwiej jest sobie wyobrazić życie oraz codzienne funkcjonowanie w tamtych czasach. Muzeum Krzemionki to niewątpliwie idealne miejsce do zwiedzania nie tylko dla dorosłych, ale i również dla dzieci.

Bardziej dokładne informacje znajdują się na stronie muzeum pod adresem: http://krzemionki.pl/

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Archeologicznego i rezerwatu Krzemionki


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!