Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła w Zamościu

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła w Zamościu

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i świętego Tomasza Apostoła w Zamościu to renesansowy kościół wzniesiony pod koniec XVI wieku. Znajduje się on na Starym Mieście w Zamościu i jest elementem Szlaku Renesansowego Lubelskiego. Świątynia została ufundowana przez Jana Zamoyskiego.

Historia

Budowę tej renesansowej świątyni rozpoczęto w 1587 roku według projektu Włocha Bernardo Morando. To właśnie dzięki niemu, nawiązuje ona stylistyką do włoskich kościołów z XV i XVI wieku. Budowa zakończyła się w 1598 roku, jednak jej konsekracji dokonano 1637 roku, już po śmierci Morando. Znacznych zmian w wystroju świątyni dokonano jedynie w okresie zaborów, kiedy to generał Jan Mallet – Malletski w latach 80-tych XIX wieku kierował pracami modernizacyjnymi. Katedra zyskała wówczas obecny, bardziej klasycystyczny wygląd zewnętrzny przez zmianę elewacji. Renowacja ta pozbawiła ją również napisów i herbów Zamoyskich oraz niektórych elementów wnętrza. W 1999 roku katedrę odwiedził Jan Paweł II. Świątynia rangę katedry otrzymała w 1992 roku, kiedy utworzono diecezję zamojsko – lubaczowską, wcześniej bowiem pełniła funkcję kolegiaty.

Architektonicznie katera ta jest przedstawicielką tzw. renesansu lubelskiego. Jej wymiary są proporcjonalne do wymiarów miasta w 15-krotnym pomniejszeniu. Charakteryzuje się ona typem bazylikowym. Nawa główna jest wyższa od naw bocznych. Obecny ołtarz, przy którym znajdują się cztery kolumny, powstał w II połowie XVIII wieku. Głównym obrazem jest scena przedstawiająca świętego Tomasza Apostoła i Zmartwychwstałego Jezusa, który znajduje się miedzy dwiema z czterech kolumn. Na bocznych ścianach prezbiterium znajdują 4 inne obrazy przedstawiające tego samego świętego.

Wnętrze

W znajdujących się tam 9 kaplicach znaleźć można wiele cennych obiektów. Jednym z nich jest marmurowa płyta nagrobna Jana Zamoyskiego znajdująca się w kaplicy Zamoyskich pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. W kaplicy Różańcowej znajdziemy kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, w Akademickiej obraz Świętego Jana Kantego, patrona Akademii Zamojskiej, a w Kaplicy Matki Bożej Opieki czczony przez mieszkańców obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pod nawą główną znajdują się krypty z prochami rodziny Zamoyskich. Przy katedrze znajduje się też barokowa dzwonnica z trzema dzwonami oraz infułatka, w której obecnie mieści się Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej.

Godziny otwarcia i zwiedzanie

Godziny otwarcia Katedry Zamojskiej dla zwiedzających: dni powszednie 9:30 – 17:30, niedziele i święta 14:00 – 17:30. Podczas trwania mszy św., pogrzebów, ślubów, nabożeństw pokutnych i okresowych oraz 30 minut przed ich rozpoczęciem nie ma możliwości zwiedzania katedry. Wstęp do świątyni jest bezpłatny. Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem, koszt to 30 złotych za godzinę.

Godziny otwarcia Muzeum Sakralnego Katedry dla zwiedzających: w sezonie wiosenno-letnim (od 1 maja do 15 października) dni powszednie 10:00 – 18:00, niedziele i święta: 13:00 – 18:00. W sezonie jesienno-zimowym (od 16 października do 30 kwietnia) po wcześniejszym zgłoszeniu w Parafii Katedralnej w Zamościu w dni powszednie w godzinach 9:00 – 11:00 i 16:00 – 17:45.

Bilety wstępu do Muzeum Sakralnego Katedry:

  • normalny – 3,00 zł
  • ulgowy – 1,50 zł dla dzieci (powyżej 6-go roku życia), młodzieży uczącej się, studentów (do 25 roku życia), emerytów, rencistów i osób, które ukończyły 65 lat (po okazaniu ważnej legitymacji lub odpowiedniego dokumentu)
  • wstęp wolny – mają dzieci do lat 6 pod opieką osoby dorosłej

Więcej informacji na stronie: http://www.katedra.zamojskolubaczowska.pl/pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła w Zamościu