Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu

Jeden z najstarszych toruńskich kościołów, znajdujący się w ścisłym historycznym centrum miasta – na obrzeżach rynku – powstał już pod koniec XIII wieku. Kilkukrotnie zmieniał swoich duchowych właścicieli. Zbudowany jako obiekt franciszkański, w czasach po reformacji przeszedł w ręce protestantów (ewangelików), aby w pierwszej połowie XVIII wieku wejść w posiadanie wspólnoty bernardynów. Kościołem parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP stał się w roku 1830.

Dzieje kościoła

Z zapisków dotyczących synodu toruńskiego wynika, że już w I połowie XIII wieku na miejscu obecnego kościoła znajdował się pierwotny, drewniany budynek, pod koniec stulecia przebudowany na murowany. Jednocześnie stworzono też budynki klasztorne przeznaczone dla franciszkanów, którzy osiedli w Toruniu. Przykościelne tereny pełniły także rolę miejsca pochówku dla opatów oraz szlachty toruńskiej, która opiekowała się ówcześnie miastem.

Wraz z rozwojem różnych ruchów reformacyjnych malało znaczenie katolicyzmu, a klasztor wraz z kościołem dostały się wkrótce w ręce wspólnot protestanckich, które zdominowały życie religijne w Toruniu. W klasztorze stworzono szkoły stojące na bardzo wysokim poziomie nauczania, kościół został przemieniony na ewangelicką świątynię. W okresie zaborów znaczenie kościoła znacznie upadło. Mimo iż powrócił w katolickie ręce i osiedli tu bernardyni, to zabudowania klasztorne wkrótce rozebrano, pozostawiając jedynie niewielką część mieszkalną oraz gospodarczą. W czasie I oraz II wojny światowej zabudowania wykorzystywano do utworzenia szpitala oraz przytułku.

Przepiękne wnętrze

Tym, co zachwyca w kościele pw. Wniebowzięcia NMP jest zdecydowanie jego przepiękne wnętrze bogate w zabytkowe artefakty. Drewniane stalle, kolorowe witraże, pięknie malowane zdobienia, ołtarze z licznymi skrzydłami oraz liczne rzeźby i malowidła sprawiają, że wnętrze kościoła sprawa bardzo artystyczne wrażenie. Różnorodność dominujących tu stylów architektonicznych zachwyci z pewnością każdego, kto będzie miał okazję chociaż przez chwilę rozejrzeć się po wnętrzu kościoła i docenić jego niezwykły dekoracyjny kunszt.

Zwiedzanie

Do kościoła można wejść za darmo – zwiedzanie możliwe jest w między ostatnią poranną mszą (około godz. 9:00) do rozpoczęcia mszy wieczornej (godz. 18:00) w dni powszednie. Dopuszczalne jest robienie zdjęć. Większe grupy muszą wcześniej umówić wizytę w kancelarii parafialnej.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu