Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Mikołaja w Lesznie

Kościół Św. Mikołaja w Lesznie

Kościół świętego Mikołaja w Lesznie to utworzona jeszcze w XIV wieku parafia rzymskokatolicka, która w swojej historii była czasowo siedzibą protestantów, będących silnie działającym na terenie Wielkopolski ruchem religijnym w XVI wieku.

Historia kościoła

Parafia rzymskokatolicka powstająca w kościele świętego Mikołaja jest ściśle związana z właścicielami tych ziem – rodem Leszczyńskich, którzy przybrali nazwisko od wsi nazywanej Leszczynem. Została ona przekształcona w miasto noszące już współczesną nazwę Leszno w 1547 roku. Pierwsze wzmianki o istniejącym tutaj kościele pochodzą już z XIV wieku, a w 1450 roku istniała tutaj już na pewno świątynia murowana.

W 1553 roku właściciele miasta przeszli na protestantyzm, jednocześnie oddając kościół Braciom Czeskim w 1555 roku. Dzięki okresowi prosperity miasta zyskał też kościół rozbudowany w XVI wieku o dwie wieże i nawy boczne utrzymane w stylistyce charakterystycznej dla renesansu. W 1652 roku na skutek powrotu dziedzica Leszna Bogusława Leszczyńskiego – podskarbiego wielkiego koronnego – do katolicyzmu, kościół także został zwrócony wyznawcom tej religii. Niestety, w trakcie potopu szwedzkiego, całe miasto oraz świątynia zostały doszczętnie spalone, a odbudowa na skutek przydzielenia tego obowiązku gminie składającej się w większości z protestantów, postępowała bardzo powoli. Nowe wnętrze w stylu barokowym zostało zaprojektowane przez włoskich architektów: Jana Catenazziego i Pompeo Ferrari.

Rozbudowa gmachu świątyni

1707 rok przyniósł ponowne zniszczenie kościoła świętego Mikołaja, spalonego w kolejnym pożarze miasta. Odbudowano go w 1737 roku wzbogacając o czwarte przęsło, kopułę nad prezbiterium, nową ambonę i ołtarz świętego Michała, a także nieukończone nagrobki dziedziców Leszna. Kolejnym właścicielem Leszna został Aleksander Sułkowski, który ufundował nowy ołtarz przedstawiający świętą Trójcę. Kolejny pożar z 1790 roku zniszczył dach kościoła i hełmy wież, których już nie przywrócono. Na początku XX wieku rozbudowana została jedynie część prezbiterium i w tej postaci kościół świętego Mikołaja dotrwał do lat współczesnych.

Bazylika

Współczesne lata przyniosły kościołowi w Lesznie prace konserwatorskie, nową kaplicę chrzcielną i nowy ołtarz soborowy. Od 2013 roku kościół decyzją papieża Benedykta XVI ma tytuł Bazyliki Mniejszej. Więcej informacji można poczytać na stronie bazyliki: http://www.kolegiata.leszno.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Mikołaja w Lesznie