Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju

Noclegi w pobliżu Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju

Najstarszym zabytkiem Buska Zdroju – a także najbliższej okolicy – jest niewątpliwie kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, którego powstanie datuje się na rok 1166. Chociaż po pierwotnym kościele pozostały jedynie fundamenty i fragmenty naw bocznych, to współczesna budowla w niczym nie ustępuje wspaniałości swojej poprzedniczki. Wręcz przeciwnie, dzięki kolejnym przebudowom oraz licznym mecenasom i opiekunom kościół zyskał zupełnie nowy charakter. Kościół znajduje się na ulicy Bohaterów Warszawy 8.

Historia kościoła

Poza samą świątynią podziwiać można cały szereg wartościowych zabytków sztuki sakralnej i architektonicznej z ołtarzami, prezbiterium, witrażami, obrazami i złoconymi stelami. Kościół był kilkakrotnie niszczony (1470, 1590, 1820) i odbudowywany, za każdym razem zyskując nowe style architektoniczne i nieco odmienną stylistykę wnętrza. Obecnie budynek sakralny utrzymany jest w stylu neogotyckim, wewnątrz natomiast stanowi połączenie rokoko z późnym barokiem (szczególnie w głównych nawach).

Boczne ołtarze i nawy zdobione są kaplicami oraz tablicami pamiątkowymi, między innymi na cześć Zygmunta Urbańskiego (fundatora świątyni), Anny Korczyńskiej (tablica z epitafium), żołnierzy AK „Borsuk” (działającej w czasie II wojny światowej) oraz ks. Wojciecha Świątkiewicza (wieloletniemu proboszczowi). Główną część kościoła stanowi ołtarz nawowy w prezbiterium, przedstawiający pozłacany wizerunek Najświętszej Maryi Panny, natomiast w jednej z naw bocznych umieszczono obraz autorstwa Adolfa Hyły, który przedstawia wizerunek Jezusa Miłosiernego.

Zabytkowe sacrum

Chociaż budynek aktywnie pełni swoją rolę kościoła parafialnego i odbywają się w nim regularnie msze i ceremonie religijne, to możliwe jest jego darmowe zwiedzanie. Można to zrobić codziennie, z pominięciem godzin trwania mszy. Tak samo jak wnętrze kościoła – ze względu na swój architektoniczny charakter oraz ciekawie wykonane zdobienia i aranżacje witrażowe – na uwagę turystów lub pielgrzymów zasługuje również plac przed kościołem. Znajdują się na nim dwa ciekawe obiekty, w tym jeden o charakterze sakralnym. Jest to pochodząca z pierwszej połowy XVIII wieku (1738 rok) murowana figura NMP Niepokalanego Poczęcia (od której parafia wzięła swoje wezwanie) oraz czynna dzwonnica nieco młodsza, pochodząca z końcowych lat XIX wieku.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!