Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu

Nowy Sącz to miejsce, gdzie można znaleźć wiele pięknych zabytków. Jednym z ciekawych jest kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany także „Kolejowym”. Znajduje się on przy skrzyżowaniu ulicy Zygmuntowskiej z Aleją Stefana Batorego, między stacją kolejową a terenem koszar.

Powstanie

Zwyczajowa nazwa świątyni nie wzięła się znikąd. Powstanie kościoła związane było z rozbudową sieci kolejowej na terenie zaboru austriackiego. Powstało wtedy duże osiedle, gdzie mieszkali robotnicy oraz ich rodziny – razem przeszło 4000 osób. Pod koniec XIX wieku zdecydowano się na zbudowanie pośród budynków kaplicy w stylu gotycko-romańskim. Pierwotnie kościół był pod wezwaniem św. Elżbiety, patronki żony ówczesnego cesarza. Pierwsza msza święta odbyła się jeszcze w XIX stuleciu. W 1903 roku opiekę nad świątynią przejął częściowo zakon jezuitów, który zadeklarował się opiekować budynkiem i odprawiać tutaj nabożeństwa.

Zakonnicy w Nowym Sączu

Pojawienie się jezuitów było impulsem do rozbudowy świątyni i do zmiany jej wystroju. Pojawiły się wtedy ołtarze boczne poświęcone Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz Świętemu Stanisławowi Kostce. Na początku XX wieku pojawiły się organy oraz stacje drogi krzyżowej, wstawiono również konfesjonały. Kościół otrzymał piękne rzeźbione drzwi dębowe zaprojektowane przez Leona Popławskiego, a wykonane przez pracowników z pobliskich zakładów kolejowych. Przed budynkiem pojawiła się natomiast figura Serca Pana Jezusa, będąca podziękowaniem za uratowanie kościoła z pożaru, który przetoczył się przez Nowy Sącz.

Rozbudowa

W latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku zdecydowano się na kolejne przebudowy świątyni. Zamontowano dzwony na kościelnej wieży oraz przebudowano część kościoła. Po II wojnie światowej zamontowano nowy ołtarz główny. Pojawiły się także elementy ozdobne – malowidła, freski i figury.

Dokładniejsze informacje znajdują się na stronie: http://www.kolejowa.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu