Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół na Skałce w Krakowie

Noclegi w pobliżu Kościoła na Skałce w Krakowie

Kościół na Skałce w Krakowie

Kościół na Skałce – właściwie Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jest kompleksem sakralnym zarządzanym przez mieszczący się tam klasztor paulinów. Znajduje się on w przy ulicy Skałecznej 15 w Krakowie, stąd też jego potoczna nazwa. Miejsce to, według legendy, jestem miejscem męczeńskiej śmierci biskupa krakowskiego – świętego Stanisława.

Historia

Historia kościoła na Skałce jest bardzo rozległa i ciekawa. Pierwsza – gotycka świątynia powstała tu w XI wieku. Jak podje Gall Anonim, z uwagi na konflikt króla Bolesława Szczodrego z ówczesnym biskupem krakowskim Stanisławem, ten pierwszy skazał kościelnego hierarchę na śmierć. Po tych wydarzeniach Skałka stała się miejscem kultu Stanisława, a po jego kanonizacji w 1253 roku, mimo, iż od 1089 szczątki biskupa spoczywają na Wawelu, miejsce to odwiedza wielu turystów i pielgrzymów. Historia samej budowli również posiada wiele ciekawych aspektów. Gotyckim kościołem zarządzali sprowadzeni w 1472 roku do Krakowa przez Jana Długosza paulini. W 1723 roku ukończono trwającą niemal dziewięćdziesiąt lat budowę obecnego klasztoru paulinów. Wykonano go wedle wzorów włoskich, zachowując formy renesansowego zamku.

W 1733 zburzono gotycki kościół na Skałce, aby rozpocząć budowę nowego, późnobarokowego kościoła według projektu Antoniego Gerharda. Budowę ukończono w 1749 roku, jednak w 1738 roku kierownictwo nad budową przejął Antoni Solari i dokonał wielu zmian w projekcie Gerharda. Mimo, że prace wykończeniowe trwały jeszcze wiele lat, konsekracji nowego kościoła dokonano już w 1751 roku. W 1889 roku dzięki staraniom o. Ambrożego Federowicza rozpoczęto gruntowną restaurację niszczejącej świątyni. Karol Knaus dowodził pracami konserwatorskimi, które trwały do 1890 roku. W 1895 roku zaprojektował on neobarokową bramę wejściową, na której widnieją herby świętego Stanisława, Jana Długosza i zakonu paulinów.

Bazylika mniejsza

W latach 50-tych XX wieku do klasztoru dobudowano trzecie piętro. Rozbudowa ta trwała niemal dwadzieścia lat – rozpoczęto ją w 1937 roku. Nieco wcześniej, bo w 1934 w klasztornym ogrodzie wybudowano gmach paulińskiego gimnazjum. Budynek ten przez lata zmieniał swoich właścicieli i przeznaczenie, aby w 1993 roku stać się gmachem Seminarium Duchownego Ojców Paulinów. W 2005 roku, w 750 rocznicę kanonizacji Stanisława kościół otrzymał tytuł Bazyliki Mniejszej. W utworzonej w latach 1876-1880 Krypcie Zasłużonych spoczywa wielu znamienitych twórców polskiej kultury, między innymi Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański czy Czesław Miłosz.

Godziny otwarcia i zwiedzanie

Od kwietnia do października Krypta jest otwarta w godzinach od 9:00 do 17:00. Od listopada do marca Kryptę udostępnia się dla zwiedzających po zgłoszeniu na furcie klasztornej. Ceny biletów: normalny 2,50 zł, ulgowy 2 zł. Więcej dokładniejszych informacji na http://www.skalka.paulini.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła na Skałce w Krakowie