Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kamienicy pod Gutenbergiem w Łodzi

Kamienica pod Gutenbergiem w Łodzi

Kamienica pod Gutenbergiem jest zabytkową kamienicą, którą wybudowano w XIX wieku w Łodzi. Zlokalizowana jest na ulicę Piotrkowskiej. Budynek reprezentuje styl eklektyczny, a jej pierwszym właścicielem był Jan Petersilge.

Historia kamienicy

W połowie grudnia 1893 roku Jan Petersilge wykupił parcelę oraz znajdujące się na niej budynki i wkrótce rozpoczął budowę frontowej kamienicy. Ostatecznie prace budowlane zakończono w 1896 roku. Kamienica powstała według projektów dwóch architektów: Franciszka Chełmińskiego oraz Kazimierza Pomian-Sokołowskiego. Przed wybuchem I wojny światowej w kamienicy znajdował się lokal należący do Kompanii Singer, a także luksusowa restauracja Louvre, szkoła dentystyczna, klinika oraz redakcja słynnej najstarszej gazety łódzkiej "Lodzer Zeitung".

W styczniu 1915 roku okupanci zamknęli redakcję gazety i zastąpiono ją "Deutsche Lodzer Zeitung", którą drukowano nieopodal do końca wojny. W budynku kamienicy od końca 1915 roku funkcjonowała redakcja "Godziny Polskiej", sympatyzującej z Niemcami, co skutkowało nazywaniem jej pogardliwie "Gadziną Polską". Podczas dwudziestolecia międzywojennego mieściła się tu siedziba Stronnictwa Narodowego. Podczas słynnej bitwy nad Bzurą ulokowano tu sztab 8 armii niemieckiej. W 70-tych latach ubiegłego wieku w piwnicy funkcjonował Klub Związku Polskich Artystów Plastyków i Galeria Adres.

Architektura

Budynek posiada elewację eklektyczną i cechuje go bardzo bogata ornamentacja w postaci kwiatów, liści, amorków. Z kolei w środkowej części postawiono posąg Jana Gutenberga, a między oknami można podziwiać medaliony przedstawiające drukarskich wynalazców. W latach 70 – tych XX wieku kamienica została uznana za najpiękniejszą w Łodzi w konkursie organizowanym przez Dziennik Łódzki.

Niestety, z upływem lat ulegała ona zniszczeniom, tym bardziej, że prace remontowe były bardzo nieudolne. Kilka lat temu ukończono remont generalny elewacji i udało się przywrócić jej dawną świetność. Z kolei podczas prac konserwatorskich znaleziono na frontonie namalowane girlandy, które przedstawiały winogrona, słoneczniki oraz inne kwiaty i owoce. W trakcie remontu udało się także przywrócić inne charakterystyczne elementy, między innymi metalowe rośliny, smoki i okazałe balustrady z żelaza.

Polecane obiekty w pobliżu Kamienicy pod Gutenbergiem w Łodzi