Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Grodziska Piotrówka w Radomiu

Grodzisko Piotrówka w Radomiu

Nieco zapomniane turystycznie, ale pełniące niezwykle ważną rolę historyczną nie tylko w Radomiu, lecz na całym południowym Mazowszu – Grodzisko Piotrówka to miejsce, gdzie do dzisiaj odnajduje się ślady osadnictwa sięgające nawet do dziesięciu tysięcy lat wstecz. To czyni ten niewielki obszar jednym z najstarszych w Polsce, gdzie udokumentowano funkcjonowanie dawnych, prehistorycznych osad.

Pierwsze ślady osadnictwa

Badania archeologiczne wykazały, że pierwsze ślady zorganizowanego osadnictwa datowane są nawet na schyłek paleolitu, co oznacza, że większe grupy osób mieszkały tu już nawet 12 tysięcy lat temu. Osadnictwo trwało nieustannie aż do czasów piastowskich, przechodząc kolejno przez epoki brązu i żelaza. Kultura słowiańska na stałe zadomowiła się tu jednak około VI wieku i rozwijała do czasów X-XI wiecznych, kiedy zaczęto tworzyć prócz zwykłej osady również prowizoryczne fortyfikacje obronne. To właśnie na ten okres datuje się powstanie Grodziska Piotrówka w obecnie znanej formie.

Grodzisko średniowieczne

Głównym zadaniem średniowiecznego grodziska było strzeżenie szlaków handlowych oraz brodu na rzecze Mlecznej, która w tamtych czasach miała o wiele większe koryto i wykorzystywana była również do podróży. Początkowo gród obronno-mieszkalny był niewielki, liczył kilkanaście osad i nieco ponad 80 metrów średnicy. Otoczony był wałem glinianym wzmocnionym kamieniami oraz fosą. Wraz z rozwojem osady był regularnie powiększany, a pod samym grodem również powstawały chaty i niewielkie lokalne społeczności. Taki stan utrzymywał się przez ponad 300 lat, a sam Radom zaczął się rozbudowywać w kierunku północnym. Powstały tam już murowane siedziby szlacheckie i mieszczańskie, a w połowie XIV wieku z racji ufundowania nowego miasta Kazimierzowskiego Piotrówka straciła na znaczeniu i się wyludniła.

Dla turystów

Grodzisko Piotrówka jest za darmo dostępne dla zwiedzających, a samo miejsce zaznaczone jest pamiątkowym kamieniem z tablicą – to raczej atrakcja umowna, bowiem nie znajdziemy tu żadnych zachowanych elementów. Na wzgórze prowadzi kilkanaście schodów, a sam teren to owalny trawiasty obszar o średnicy kilkudziesięciu metrów. Niegdyś znajdował się tu drewniany kościół pod wezwaniem św. Piotra, ale nie zachował się do dzisiaj. Grodzisko znajduje się na szlaku Zabytki Radomia.

Polecane obiekty w pobliżu Grodziska Piotrówka w Radomiu