Noclegi w pobliżu Giewontu
Giewont
Giewont jest znanym masywem górskim położonym w Tatrach Zachodnich. Jego wysokość sięga aż 1894 m n.p.m. Umiejscowiony pomiędzy Doliną Małej Łąki, Doliną Strążyską, Doliną Kondratową oraz Doliną Bystrej, nieodmiennie przyciąga miłośników górskich wspinaczek z całego kraju i nie tylko. Giewont jest szczytem należącym do Tatrzańskiego Parku Narodowego, objętego ścisłą ochroną. Przybywają tutaj nie tylko miłośnicy wspinaczek, ale wszyscy, którzy lubią długie wędrówki i zapierające dech w piersiach widoki.
Fauna i flora
Przy odrobinie szczęścia można spotkać tutaj piękne kozice, dumnie przemierzające tatrzańskie wierchy. Przeważa tutaj oczywiście roślinność wysokogórska, odporna na duże zmiany temperatury i trudne warunki atmosferyczne, warto bowiem podkreślić, że śniegu można się tutaj spodziewać nawet w środku lata. Jest to szczególnie istotne przy wyborze ubioru na górską wędrówkę.
Legendy z Giewontu
Z Giewontem kojarzone są często legendy o dzielnych rycerzach śpiących pod Tatrami, którzy czuwają nad bezpieczeństwem naszego kraju. Cały masyw ma kształt śpiącej sylwetki, stąd też legenda o śpiącym rycerzu. Istnieje wiele odmian tej legendy, w każdej opowieści jednak główną rolę odgrywa zawsze śpiący rycerz – symbol Tatr i jego szczytu.
Giewont dla aktywnych
Największą atrakcją przyciągającą zapalonych taterników są północne ściany Giewontu. Wytyczone tutaj zostały wspinaczkowe trasy, zapewniające wielogodzinną przygodę dla każdego miłośnika sportów górskich. Na sam szczyt góry prowadzą trzy szlaki turystyczne, zróżnicowane nieco pod względem poziomu trudności. Na szczycie Wielkiego Giewontu znajduje się metalowy, ogromny krzyż, postawiony na pamiątkę 1900 rocznicy narodzin Jezusa – w roku 1901. Krzyż ma wysokość aż 17,5 m, robi więc ogromne wrażenie. Warto wysilić się i wejść na sam szczyt, by zobaczyć go z bliska.
Giewont jest tak bardzo popularny, że odwiedzają go setki, jeśli nie tysiące turystów każdego dnia. Tak duża ich liczba sprawia, że szlaki są często przepełnione, a wyjście na szlak oznacza długie czekanie w kolejce. Dlatego warto wybrać się na szlak maksymalnie wcześnie, by zdążyć nacieszyć się górską ciszą i spokojem.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!