Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Dworku Myśliwskiego Konczakówka w Brennej

Dworek Myśliwski Konczakówka w Brennej

Urokliwy Dworek Myśliwski położony na malowniczej polanie na stoku Czupla w Brennej nazywany jest potocznie Konczakówką od wyjątkowo barwnej postaci jego właściciela – Brunona Konczakowskiego – kupca, ale też pasjonata broni myśliwskiej, której oszałamiający zbiór skompletował w trakcie swoich podróży. Pasjonowały go także polowania, dla organizowania których powstała właśnie Konczakówka.

Historia Konczakówki

W 1924 roku Brunon Konczakowski kupił drewnianą chałupę góralską leżącą na południowym stoku Czupla. Po jej rozebraniu, zdecydował się postawić tutaj dworek utrzymany w stylu tyrolskim z drewna modrzewiowego i limbowego – specjalnie sprowadzanego z Alp. Specyfiką budowli było łączenie belek, bez użycia gwoździ, na tzw. zacios.

Wnętrze Dworku Myśliwskiego Konczakowski ozdobił swoimi trofeami myśliwskimi i zbiorami broni. Zapraszał tu także znakomitych gości, którzy korzystali z możliwości polowania w lasach Śląska Cieszyńskiego. Podobno bywał tu sam prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Ignacy Mościcki oraz malarz Wojciech Kossak, a w czasie II wojny światowej w domku gościł Herman Goering. Żadne dokumenty nie potwierdzają ich pobytu, jednak legendy o tych wizytach krążą nadal wśród okolicznych mieszkańców. Na pewno w okresie wojennym w Konczakówce miała swoją siedzibę placówka Abwehry.

Obecne losy Dworku Myśliwskiego

Po śmierci Konczakowskiego w 1959 roku w Wiedniu część jego kolekcji broni została przekazana władzom komunistycznym, dzięki czemu największa jej część znajduje się obecnie wśród zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie, a część w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Sam Dworek Myśliwski w okresie PRL odwiedzany był przez ważnych gości rządowych z kraju i zagranicy, co jednak spowodowało zaginięcie wielu cennych elementów jego wyposażenia.

Po zmianie systemu w 1989 roku dworek stał się ośrodkiem szkoleniowo-wypoczynkowym Nadleśnictwa Ustroń. W jego wnętrzach pozostały nieliczne fragmenty przedwojennych zbiorów: poroża, medalion odyńca z 1913 roku, stojak na broń, rysunki, obrazy, oszczepy na niedźwiedzie czy zabytkowe noże, a także zachowany w jadalni secesyjny piec z zielonymi, zdobnymi kaflami. Dworek można zwiedzać po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty telefonicznie: 33 853 64 96.

Polecane obiekty w pobliżu Dworku Myśliwskiego Konczakówka w Brennej