Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Cerkiew św. Mikołaja w Ustrzykach Dolnych

Noclegi w pobliżu Cerkwi ś. Mikołaja w Ustrzykach Dolnych

Cerkiew św. Mikołaja w Ustrzykach Dolnych

Podkarpacie jest rejonem Polski o wielkiej atrakcyjności turystycznej. Corocznie przyjeżdża tu bardzo wielu turystów, którzy doceniają spokojną atmosferę tego miejsca, świeże powietrze i możliwość wypoczynku w kontakcie z naturą, unikalną faunę i florę oraz mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić, jest cerkiew świętego Mikołaja w gminie Ustrzyki Dolne.

Historia cerkwi

Pierwotnie świątynia ta była cerkwią greckokatolicką, obecnie jest zaś kościołem rzymskokatolickim. Wybudowano ją na niewielkim wzniesieniu we wsi Hoszów - w gminie Ustrzyki Dolne. Drewniany budynek wzniesiono w 1931 roku na miejscu starej, poprzednio znajdującej się tam cerkwi z XVIII wieku. W 1951 roku cerkiew została opuszczona - wierni zaczęli uczęszczać na modlitwy i nabożeństwa do pobliskiej wioski. Cerkiew stała pusta i nikt nie korzystał z jej budynku poza tym, iż była niekiedy wykorzystywana jako owczarnia aż do roku 1970. Wówczas cerkiew przejął kościół rzymsko – katolicki, a ludzie ponownie zaczęli przychodzić na odprawiane w niej msze.

Budowa cerkwi rozpoczęła się w 1939 roku. Do stworzenia budowli użyto materiałów ze starej cerkwi, a nowa świątynia została wybudowana na planie krzyża greckiego. Przed II wojną światową udało się jednak wybudować tylko ściany świątyni – w trakcie wojny niedokończona budowla wykorzystywana była przez Niemców jako magazyn amunicji, co negatywnie odbiło się na jej stanie. Ostatecznie budowę ukończono w latach 1947-48.

Zabytkowa świątynia

Dziś Cerkiew św. Mikołaja w Ustrzykach Dolnych jest najważniejszym kościołem w całej parafii, jest także budynkiem Sanktuarium Matki Bożej Królowej Bieszczad w Ustrzykach Dolnych, które jest prowadzone przez księży michalitów. Świątynia wybudowana jest na planie krzyża greckiego i posiada konstrukcję zrębową.

Warto wspomnieć, iż cerkiew jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego – jest to szlak o łącznej długości aż 1202 km. Przemieszczając się wzdłuż szlaku, wędrowcy mogą podziwiać liczne drewniane budynki - głównie cerkwie, ale także zabytkowe kościoły i unikalne przykłady zabudowy wiejskiej.

Polecane obiekty w pobliżu Cerkwi ś. Mikołaja w Ustrzykach Dolnych