Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy

Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy mieści się w Świdnicy przy ulicy Waleriana Łukasińskiego 49. Jest to teren cmentarza komunalnego. Świątynia jest prawosławną cerkwią parafialną i wchodzi w skład dekanatu Wrocław. Należy do wrocławsko-szczecińskiej diecezji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Historia

Cerkiew jest stosunkowo młoda, bowiem funkcjonuje od lat 70-tych ubiegłego wieku, ale jej historia jest właściwie nieco dłuższa. Otóż w latach 80-tych XIX wieku znajdowała się tu cmentarna kaplica, w której odmawiano modlitwy za pochowanych na tutejszym cmentarzu zmarłych oraz nabożeństwa żałobne, związane z uroczystościami pogrzebowymi. W latach 70-tych XX wieku budynek zaadoptowano na nową świątynię. Przebudowano go oraz wyświęcono jako prawosławną cerkiew. Natomiast w 2005 roku odbył się gruntowny remont cerkwi.

Architektura

Jest to murowana budowla, które reprezentuje styl neoromańsko-bizantyjski. Ma ona kształt krzyża, który został przykryty ośmioboczną kopułą. Nie jest orientowana, a na początku ołtarz mieścił się w części zachodniej (aktualnie znajduje się po stronie południowej). Będąc w środku, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na przepiękny współczesny ikonostas, a także dwa charakterystyczne kioty. Oprócz tego ogromne wrażenie wywołują witraże wykonane przez Michała Boguckiego.

Patronem cerkwi jest Mikołaj z Miry, znany przede wszystkim jako święty Mikołaj lub też Mikołaj z Bari. Jest on świętym nie tylko prawosławnym, ale i katolickim. Pierwsze przekazy o jego życiu pochodzą z okolic VI wieku, aczkolwiek według średniowiecznych przekazów żył on w III lub IV wieku. Był biskupem Miry, a jego życie słynęło z wielu cudów. Poza tym pomagał on potrzebującym i biedakom. Przez wiele lat był najbardziej czczonym świętym i właściwie nadal należy do grona tych najpopularniejszych. To właśnie na nim wzoruje się baśniową postać z długą brodą i w czerwonym kubraczku oraz z workiem na plecach.

Zwiedzanie

Cerkiew można zwiedzać każdego dnia od godziny 10:00 do 18:00 po zgłoszeniu telefonicznym. Poza tym można uczestniczyć w odprawianych tu nabożeństwach. Szczegóły można znaleźć pod adresem: http://www.cerkiew.swidnica.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy