Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy cerkwi św. Michała Archanioła w Wysowej-Zdroju

Cerkiew św. Michała Archanioła w Wysowej-Zdroju

Cennym punktem podczas pieszych i rowerowych wycieczek po Wysowej-Zdroju będzie zabytkowa cerkiew z 1779 roku zbudowana jako świątynia greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła. Obecnie jest ona prawosławną cerkwią parafialną, położoną na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. W 1986 roku została wpisana do rejestru zabytków. Cerkiew nie jest jedyną budowlą sakralną w tej okolicy, nieopodal znajduje się parafia greckokatolicka pw. św. Michała, a także Zbiór Kościoła Zielonoświątkowego.

Lokalizacja

Cerkiew znajduje się na trzech szlakach pieszych i dwóch szlakach rowerowych. Dojdziemy do niej udając się szlakiem czerwonym w stronę Świętej Góry Jawor, żółtym szlakiem w stronę Regetów, niebieskim, który prowadzi przez Przełęcz pod Zajęczym Wierchem oraz zielonym wiodącym w stronę góry Lackowa. Rowerzyści z łatwością dojadą do niej kierując się zielonym szlakiem wokół Wysowej-Zdroju lub szlakiem czerwonym, zwanym Wielokulturowym, kończącym się na granicy polsko-słowackiej.

Historia i budowa

Cerkiew, którą możemy obecnie podziwiać, została odbudowana w 1779 roku, w miejscu świątyni spalonej w 1777 roku. Jest jedną z najstarszych cerkwi, jakie można znaleźć w Beskidzie Niskim. Należy ona do zachodnio-łemkowskich obiektów sakralnych. Odbiega wyglądem od wcześniej budowanych łemkowskich budynków sakralnych. Ściany z zewnątrz nie są pokryte gontem, a pomalowanymi na brązowo deskami. Dachy i baniaste hełmy pokryte są blachą. W górnej części wieży znajdują się ślepe tarcze zegarowe.

Wewnątrz znajdziemy ikonostas w stylu barokowym z XVIII w., a po północnej stronie nawy barokowy ołtarz boczny z ikoną Matki Boskiej i imponujący zbiór chorągwi procesyjnych. Pierwotnie cerkiew była budową trójdzielną, składała się z trzech części – babińca, nawy i prezbiterium. Ów rozkład, miał odzwierciedlać podział wszechświata na strefę boską, ludzi, którzy do niej dążą i grzeszników. Dzisiaj jest ona dwudzielna, występują tylko nawa i prezbiterium. Warto zwrócić uwagę na polichromię o charakterze neogotyckim z elementami architektonicznymi, figuralnymi i ornamentalnymi, która datowana jest na lata 1912 – 1913.

Zwiedzanie

Cerkiew nie ma ustalonych godzin odwiedzin ani cennika. Można do niej śmiało wejść podczas porannych mszy o godzinie 8:00. Zawsze warto zapytać proboszcza o możliwość odwiedzenia świątyni wewnątrz.

Polecane obiekty w okolicy cerkwi św. Michała Archanioła w Wysowej-Zdroju


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!