Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Brama Żeglarska w Toruniu

Noclegi w pobliżu Bramy Żeglarskiej w Toruniu

Brama Żeglarska w Toruniu

Kolejny świadek średniowiecznej historii Torunia – Brama Żeglarska ma za sobą gruntowną przebudowę przeprowadzoną w XIX wieku oraz kilkakrotne zmiany jej pierwotnego charakteru. Jest jedną z trzech zachowanych tego typu bram wjazdowych w obrębie murów miejskich, obok pierwotnie istniejących: Klasztornej, Łaziennej i Mostowej.

Najważniejsza brama miejska

Jej budowę rozpoczęto prawdopodobnie w XIII wieku, a ukończono dopiero w XIV. Pierwotnie miała kształt prostokąta wykonanego z czerwonej cegły. Otwierając się z jednej strony na port, a z drugiej na ulicę kościoła św. Janów, Brama Żeglarska była najważniejszym z wjazdów do miasta. Była świadkiem przybywania tutaj polskich królów, którym burmistrzowie miasta i rajcy uroczyście wręczali do niego klucze. To z tego powodu ulica Żeglarska prowadząca od Bramy, nazywana była także ulicą Królewską. Przy tym reprezentacyjnym, najszerszym w owym czasie trakcie toruńskim zbudowano już w XIII wieku pierwsze murowane domy w mieście. Do dzisiaj zachowały się wyjątkowo urokliwe toruńskie kamieniczki, zamieszkiwane w dawnych czasach przez znaczące rody kupieckie i szlacheckie.

Ośrodek handlowy

W okresie średniowiecza Brama Żeglarska była jednym z najważniejszych punktów miasta, nie tylko ze względu na przyjazdy królewskie, ale też znajdujące się tutaj portowe nabrzeże. To tutaj przybijały statki toruńskich i zagranicznych kupców handlujących egzotycznymi i poszukiwanymi towarami. Wprawdzie znaczenie Torunia jako portu handlowego znacznie zmalało już w XV wieku, jednak przez lata było to nadal miejsce ważne na trasach spływów flisaków, którzy zatrzymywali się tutaj w porcie drzewnym. Służył im zegar nazywany „flisaczym”, znajdujący się na wieży kościoła świętych Janów, jako jedyny w mieście widoczny z tak dużej odległości.

Brama Żeglarska obecnie

W XIX wieku Brama Żeglarska przeszła gruntowną przebudowę. Już wcześniej kilkakrotnie zmieniała swój pierwotny charakter, funkcjonując jako więzienie lub pomieszczenia mieszkalne. W XIX wieku rozebrano większą część bramy, pozostawiając z niej do dzisiaj pozbawione wnętrza wrota i dobudowując do niej nowy hełm. W murze przylegającym do Bramy Żeglarskiej znajdują się dwie furty dla pieszych, którymi można przejść ze Starego Miasta nad Wisłę lub z powrotem.

Polecane obiekty w pobliżu Bramy Żeglarskiej w Toruniu