Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Bramy Człuchowskiej w Chojnicach

Brama Człuchowska w Chojnicach

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Chojnic jest Brama Człuchowska, w której mieści się obecnie Muzeum Historyczno-Etnograficzne. Nazywana dawniej Bramą Kamienną, była jedną z trzech bram prowadzących do miasta w wiekach XII-XIV, kiedy Chojnice przeżywały szczególnie intensywny etap rozwoju.

Historia Bramy Człuchowskiej

Bramy: Człuchowska, Gdańska i Młyńska, prowadzące do wnętrza Chojnic zostały wybudowane w XIV wieku, razem z innymi nowymi inwestycjami świadczącymi o bogactwie miasta: fosą, murami obronnymi, kościołem – bazyliką pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela oraz basztami obronnymi. Dwie bramy: Gdańska i Młyńska zostały rozebrane w XIX wieku, Człuchowska przetrwała do dzisiaj, pełniąc przez lata różne funkcje. Służyła za punkt widokowy dla obrońców miasta, była też arsenałem broni, od 1618 roku była więzieniem, a do 1945 roku stanowiła dzwonnicę kościołów świętego Ducha i świętej Trójcy.

Wybudowana w charakterystycznym dla terenów pomorskich stylu gotyku nadwiślańskiego, pięciokondygnacyjna Brama Człuchowska stworzona została z czerwonej cegły. W dawnych czasach znajdował się przed nią most zwodzony przerzucony nad fosą miejską.

Najnowsze dzieje Bramy Człuchowskiej

W latach 60. XX wieku Brama Człuchowska przeszła gruntowny remont stając się siedzibą Muzeum Regionalnego przybliżającego specyfikę regionu pomorskiego. Dziś na pięciu kondygnacjach Bramy Człuchowskiej znajdziemy:

  • wystawę archeologiczną – przedstawiającą najstarsze dzieje Chojnic, od okresu schyłkowego paleolitu przez czasy rzymskie, aż do średniowiecza
  • wystawę etnograficzną – prezentującą zabytki rejonu Kaszub
  • wystawę historyczną – zapoczątkowaną przez kolekcję Juliana Rydzykowskiego w przedwojennym okresie działania muzeum i prezentującą zbiory sztuk pięknych z regionu, m. in. sztuki religijnej czy kolekcję portretów szlachty i mieszczaństwa zamieszkujących Chojnice i ich okolice
  • galerię współczesnej sztuki polskiej

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia w sezonie wrzesień – czerwiec:

  • wtorek-czwartek 10.00-17.00
  • środa-piątek, sobota, niedziela 10.00-15.00
  • poniedziałek nieczynne

w okresie lipiec – sierpień:

  • wtorek-czwartek 10.00-17.00
  • sobota, niedziela 11.00- 16.00
  • poniedziałek: nieczynne

Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, w niedzielę wstęp bezpłatny.

Polecane obiekty w pobliżu Bramy Człuchowskiej w Chojnicach