Zwierzyniec

Zwierzyniec

Położenie

Zwierzyniec to małe miasto turystyczne położone w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim. Graniczy bezpośrednio z Roztoczem i leży na rzeką Wieprz. Znajduje się na południe od Szczebrzeszyna oraz około 15 kilometrów na południowy zachód od Zamościa – jednego z najbardziej znanych miast południowo-wschodniej Polski. Lokalizacja Zwierzyńca jest świetna, ponieważ miasto położone jest na północnej granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego, będąc nim otoczonym z południowej, wschodniej i zachodniej strony. Zwierzyniec stanowi idealną bazę wypadową na Roztocze. Mimo, że aglomeracja liczy zaledwie około 3300 mieszkańców, jednak jest to jeden z głównych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych na Roztoczu Środkowym. Ze względu na ciszę, spokój i bardzo bliską obecność przyrody jest to miejsce bardzo popularne.

Zwierzyniec jest także znakomicie położoną miejscowością dla osób podróżujących komunikacją publiczną. Miejscowość znajduje się na trasie linii kolejowej Zawada-Bełżec. Można także wybrać podróż pociągiem do Zamościa i następnie lokalnymi autobusami z tego miasta dojechać do Zwierzyńca. Autobusy do tej miejscowości jeżdżą również z Lublina, Szczebrzeszyna, Biłgoraja i Tomaszowa Lubelskiego, więc dotarcie do Zwierzyńca nie powinno stanowić problemu.

Historia

Powstanie tego miasta, podobnie jak w przypadku Zamościa, wiąże się w rodem Zamoyskich. W Zwierzyńcu mieściła się letnia rezydencja rodziny Zamoyskich, którzy bardzo sobie to miejsce upodobali. Początkowo istniał tu tylko dwór myśliwski nad stawem, potem z biegiem czasu jednak miasteczko się rozwijało i rozszerzało. Główna działalność gospodarcza w tym miasteczku opierała się na pozyskiwaniu i przetwarzaniu dóbr leśnych występujących w okolicy. W XVIII wieku utworzono w Zwierzyńcu fabrykę porcelany i mydła, co było impulsem do dalszego, dynamicznego rozwoju miejsca. W 1711 roku w Zwierzyńcu miał miejsce nalot szarańczy. Na szczęście udało się go zwalczyć, a na pamiątkę wygranej batalii z owadami ustawiono w parku miejskim specjalny pomnik. Z biegiem czasu miasto się coraz bardziej rozwijało, już w XIX wieku istniał tu browar, fabryka bryczek, fabryka maszyn rolniczych, tartak, restauracja, hotel, a nawet sąd okręgowy.

Podczas okupacji, po rozbiorach mieszkańcy tego miasteczka aktywnie upominali się o wolność Polski. Niektórzy bezpośrednio walczyli w Powstaniu Styczniowym, a inni aktywnie wspomagali walczących. Tak samo było podczas II wojny światowej, kiedy to ludność Zwierzyńca mocno pomagała żołnierzom Armii Krajowej walczących na wschodnim froncie wojennym. II wojna światowa była dla Zwierzyńca trudnym doświadczeniem, powstał tu założony przez hitlerowców obóz dla ludności cywilnej oraz obóz przejściowy. Na szczęście miasto nie zostało zniszczone. Zwierzyniec uzyskał prawa miejskie dopiero w 1990 roku.

Z czego słynie Zwierzyniec?

Zwierzyniec słynie z bliskiej obecności Roztoczańskiego Parku Narodowego i to z tego powodu bardzo chętnie i licznie przybywają tutaj turyści. To właśnie tutaj swoją siedzibę ma Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego – mieści się ona w Pałacu Plenipotenta. Poza parkiem narodowym miasto może pochwalić się wieloma ciekawymi i interesującymi miejscami, które warto odwiedzić. Charakterystycznymi zabytkami są: zespół kościoła świętego Jana Nepomucena „Na Wyspie”, w którego skład wchodzą kościół, cmentarz, drewniana dzwonnica i barokowa fasada z połowy XVIII wieku. We wnętrzu znajdują się polichromie Łukasza Smuglewicza. Jest to miasto znane z licznych cmentarzy – cmentarza rzymsko-katolickiego z 1907 roku, cmentarza żydowskiego z połowy XIX wieku oraz miejsca straceń z 1944 roku. Ciekawym zabytkiem także jest budynek główny browaru, który pochodzi z 1806 roku. Tuż przy browarze znajduje się młodsza o ok. 30 lat portiernia oraz łuszczarnia nasion z 1896 roku wraz z drewnianym magazynem. Na dziedzińcu zakładu odbywa się corocznie, począwszy od roku 2000, Letnia Akademia Filmowa.

Do ciekawych atrakcji należy również Borek – jedna z najmniej znanych dzielnic miasta. Jest to kompleks 71 drewnianych domków pochodzących z lat 20. I 30. XX wieku. Dzielnicę tworzy 6 ulic, w tym ulica Wąska – całkowicie zachowana w stylu drewnianym. Będąc w tej dzielnicy miasta można naprawdę poczuć się niczym w dwudziestoleciu międzywojennym. Tam się klimat zatrzymał właśnie na tym okresie.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji Zwierzyniec posiada liczne pomniki, tablice i figury. Łącznie jest ich aż 68. Jak na tak małe miasto jest to spora ilość. Wiele z nich poświęconych jest żołnierzom walczącym w Armii Krajowej czy w Powstaniu Styczniowym. Jeden z pomników jest szczególnie ważny i jedyny na świecie pomnik szarańczy. Ponadto można tu podziwiać: pomnik psa Marysieńki Sobieskiej, pomnik ku czci leśników, pomnik „oko opatrzności” czy pomnik francuskich jeńców wojennych.

Infrastruktura turystyczna

Zwierzyniec to miejscowość bardzo popularna, jedna z najchętniej wybieranych jeśli chodzi o zwiedzanie Roztoczańskiego Parku Narodowego, jednak jest to także miasto bardzo atrakcyjne pod względem zabytków i ciekawych miejsc. Nie ma więc nic dziwnego, że turyści bardzo je sobie upodobali. Obecnie znajdziemy w mieście wiele hoteli, w których warto się zatrzymać, ale także tańsze opcje noclegu np. prywatne pokoje do wynajęcia czy ośrodki noclegowe. Większość z hoteli i ośrodków noclegowych proponuje swoim klientom także swoje restauracje, ale w centrum miasta i w innych jego częściach oczywiście znajdziemy wiele pizzerii, restauracji czy knajp, w których można smacznie i niedrogo zjeść.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Zwierzyńcu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
19 ℃
min. 8 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
20 ℃
min. 11 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
pojutrze
20 ℃
min. 11 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2024-05-01
20 ℃
min. 10 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!