Węgierska Górka

Położenie

Położona na terenie województwa śląskiego nieopodal Żywca, wieś Węgierska Górka jest powszechnie odwiedzana jako miejsce bazowe do urządzania dalszych wypraw w góry Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, a także miejsce noclegowe dla narciarzy korzystających z tras zjazdowych w nieodległej Wiśle i Szczyrku. Uroku dodaje Węgierskiej Górce położenie, wśród zboczy beskidzkich nad rzeką Sołą. Od 2009 roku miejscowość zdecydowanie postawiła na rozwój turystyki, rewitalizując tereny nad rzeką Sołą, stawiając nowe obiekty sportowe i widowiskowe, aby przyciągnąć w te okolice chętnych do pieszych wędrówek i poznawania okolicznych atrakcji Żywiecczyzny.

Historia

Jak głosi legenda nazwa miejscowości pochodzi z czasów zatargów polsko – węgierskich, między królem Kazimierzem Jagiellończykiem a Maciejem Korwinem. Węgrzy chcąc zawładnąć ziemią żywiecką dopuścili się podstępu w trakcie przysięgi, że klęczą na ziemi należącej do nich. Klęczeli bowiem na nogawkach spodni napełnionych ziemią z Węgier, co zostało jednak wykryte, a ziemia wysypana ze spodni dała wzniesienia nazwane właśnie Węgierską Górką.

Intensywny rozwój Węgierskiej Gorki przyniosło założenie tutaj w 1838 roku huty żelaza i wydobywanie ze zboczy okolicznych gór rudy syderytowej. Huta produkowała więc licznie piece i drzwiczki paleniskowe, ruszty, kotły i inne przedmioty codziennego użytku z żelaza, sprzedając je na Śląsku oraz w krajach monarchii austro – węgierskiej. Pod koniec XIX wieku był to jeden z największych tego typu zakładów na Śląsku, którego działalność przestała jednak być opłacalna w 20-leciu międzywojennym, kiedy huta została przekształcona w spółkę z kapitałem czeskim i francuskim. Dzisiaj działa tutaj odlewnia Metalpol należąca do francuskiej grupy kapitałowej.

W latach międzywojennych XX wieku Węgierska Górka rozwinęła swój status miejscowości zimowiskowej z licznymi obiektami sportowymi jak korty, boiska czy strzelnica. Popularne stały się wyznaczone szlaki turystyczne prowadzące na Romankę, Baranią Górę czy Prusów. Okres II wojny światowej, a przede wszystkim kampanii wrześniowej w 1939 roku to dla Węgierskiej Górki czas oporu przeciw atakom niemieckim, z których do lat współczesnych zachowały się fortyfikacje. Niemcy po ciężkich walkach zdobyli ten punkt oporu, tracąc w sumie około 200 żołnierzy.

Atrakcje

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Węgierskiej Górce jest oddany do użytku w 2009 roku bulwar nad rzeką Sołą, ciągnący się prawym brzegiem rzeki do ulicy Zielonej, wzdłuż potoku Żabniczka, a także nad brzegami Młynówki. Szczególną atrakcją widokową w tym miejscu jest wykonany z drewna afrykańskiego, oryginalny most łukowy, łączący ulicę 3 Maja z bulwarami. Oświetlony nocą stanowi jeden z najchętniej fotografowanych miejsc w Węgierskiej Górce. Na bulwarach nad Sołą postawiono liczne siłownie plenerowe i place zabaw dla dzieci, zachęcając w ten sposób przebywających w Węgierskiej Górce turystów do spędzania tutaj czasu. Wśród innych atrakcji turystycznych miejscowości można znaleźć m. in. Aleję Zbójników, będącą efektem zorganizowanego w 2009 roku pleneru rzeźbiarskiego. Żywiecczyzna słynie z opowieści o zuchwałych zbójnikach, więc przy Alei ich imienia znajdziemy 6 pięciometrowych rzeźb przedstawiających te legendarne postacie. Inne zabytki Węgierskiej Górki to głównie obiekty sakralne. Wśród nich Kaplica Loretańska z XIX wieku z dzwonem ostrzegającym dawniej mieszkańców przed kataklizmami pogodowymi.

Ze względu na fortyfikacje pozostałe w Węgierskiej Górce z lat II wojny światowej, miejsce to jest też wyjątkową atrakcją dla wielbicieli wycieczek szlakami polskich militariów. W miejscowości i jej okolicach znajduje się bowiem aż 5 zachowanych fortów: Wędrowiec, Wyrwidąb, Wąwóz i Waligóra, nazywanych mianem „Westerplatte południa” ze względu na zaciekłość walk polsko – niemieckich prowadzonych w obliczu wyjątkowej przewagi militarnej wroga. W forcie Wędrowiec w Żabnicy utworzono Izbę Pamięci udostępniając turystom zebrane pamiątki, zdjęcia i dokumenty z czasu obrony przed wojskami niemieckimi.

W okresie zimowym Węgierska Górka jest miejscem noclegowym dla wielbicieli szaleństw na śniegu, którzy mogą skorzystać z okolicznych wyciągów i narciarskich tras zjazdowych. Miejscowość jest wspaniałym miejscem wypadowym na piesze wycieczki szlakami Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Noclegi

Dzięki swojej długiej tradycji zimowej miejscowości wypoczynkowej w Węgierskiej Górce znajdziemy rozbudowaną bazę noclegową, której podstawą jest kemping PTTK umiejscowiony przy ulicy Zielonej. Innymi opcjami noclegowymi są pensjonaty, kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne i domy wczasowe o zróżnicowanym standardzie. Miejscowość oferuje turystom szeroką i zróżnicowaną ofertę zakwaterowania.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Węgierskiej Górce.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
12 ℃
min. 2 ℃
maks. 13 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
17 ℃
min. 5 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
20 ℃
min. 9 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-30
20 ℃
min. 10 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!