Świebodzin

Świebodzin

Położenie geograficzne

Świebodzin położony jest w województwie lubuskim na Pojezierzu Łagowskim, tym samym znajduje się w granicach historycznego Dolnego Śląska. Jest siedzibą zarówno powiatu, jak i gminy miejsko-wiejskiej Świebodzin. W mieście krzyżują się dwie drogi krajowe nr 3 i nr 92, więc można wygodnie zaplanować trasę dojazdu. To piękna miejscowość, która już od dłuższego czasu chętnie wita turystów w swoich progach. Wyróżnia się przepiękną architekturą miasta, a także urzekającymi krajobrazami. Tutejsi mieszkańcy są niezwykle gościnni i zawsze chętni do pomocy turystom. Świebodzin posiada status miasta i zamieszkuje go około 22 tysięcy ludzi.

Fakty historyczne

Miasto po raz pierwszy otrzymało (ograniczone) prawa miejsce w 1319 roku. Pełne przywileje miejskie uzyskało ponad wiek później w 1469. Pierwotnie Świebodzin był grodem słowiańskim, czyli jednym z terenów rdzennie należących do Słowian. Pierwszy raz wspomniany został w XII wieku. Podczas swojego istnienia było pod panowaniem polskim, czeskim i niemieckim. Przeszło trzęsienie ziemi, które dokonało ogromnych zniszczeń, kilka zaraz, w wyniku których choroby zdziesiątkowały tutejszą ludność, a także kolejne okresy panowania trzech różnych krajów. Mimo to – wciąż się rozwija.

Ciekawostki

Interesujący fakt powiązany jest z nazwą tego miasta – słowo Świebodzin stanowi fonetyczną zmianę innego słowa będącego typową nazwą słowiańską – świeboda, które oznaczało bogactwo, swobodę. W okresie, w którym miejscowość ta znalazła się w granicach państwa niemieckiego została fonetycznie odkształcona, jakkolwiek wciąż nawiązywała do pierwotnej nazwy, co w historii polskich miejscowości jest w zasadzie niezwykle rzadkie. Nazwa, którą obecnie nosi to miasto, została zatwierdzona w 1946 roku po odzyskaniu tych terenów przez Polskę.

Z czego słynie Świebodzin

W przeszłości – a w zasadzie w XV wieku – miasto znane było dzięki sukniom świebodzińskim, które było eksportowane do wielu różnych miejscowości i krajów, a także z produkcji produktów chmielowych. Obecnie Świebodzin słynie z przemysłu rozwijającego się na wysokim poziomie, zwłaszcza w branżach meblarskich, odzieżowych, spożywczych, działają tu również zakłady produkujące urządzenia termotechniczne. Oprócz tego Świebodzin znany jest także z popularnego sanatorium, w którym do pełni sił zdrowotnych wracają dzieci z problemami wymagającymi rehabilitacji lub ortopedycznej opieki. Najbardziej jednak Świebodzin słynie z pomnika Chrystusa Króla, który aż do 2011 roku był nie tylko najwyższym pomnikiem w Polsce czy Europie, ale na całym świecie. Obecnie pomnik ten znajduje się na drugim miejscu pod względem wysokości i nadal sprawia niesamowite wrażenie.

Charakterystyczne zabytki i atrakcje

Atrakcją numer jeden jest oczywiście figura Chrystusa Króla, która przewyższa swą wysokością Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro – jej wysokość to 33 metry nie wliczając do niej korony, a rozpiętość ramion wynosi 25 metrów. Z atrakcją tą powiązana jest inny obiekt sakralny będący celem wielu pielgrzymów – sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Zabytkiem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przebywając w Świebodzinie, jest sam rynek – na którym znajduje się wiele cudów polskiej i nie tylko polskiej architektury. Kolorowe kamieniczki oraz układ tego miasta to prawdziwy rarytas zwłaszcza dla tych, którzy uwielbiają podziwiać niezwykłą architekturę.

Warty uwagi jest także zamek joannitów, w którym obecnie funkcjonuje szpital. Początki powstania tego zamku datowane są na wiek XVI, od tego momentu budynek był kilkukrotnie przebudowywany. Jest jednak zachowany w tak dobrym stanie, że obecnie dalej znajduje się w użytku publicznym. Innym zabytkiem, również pochodzącym z XVI wieku, jest tutejszy ratusz. Na miejscu obecnego ratusza niegdyś znajdował się jego poprzednik, w którym nadano prawa miejskie tej miejscowości, jednak został on doszczętnie zniszczony. W obecnym ratuszu znajduje się Muzeum Regionalne oraz Biblioteka Eberharda Hilschera, które jest ściśle związane z działalnością tej postaci i gromadzi dużą kolekcję dzieł tego pisarza i wiele pozostałych po nim pamiątek.

Przy Parku Chopina znajduje się ciekawy kompleks architektoniczny, gdzie podziwiać można XIX – wieczną architekturę. Do kompleksu zalicza się kościół ewangelicki (obecnie rzymskokatolicki), progimnazjum, szkoła dla dziewcząt, a także sąd i więzienie. Wszystkie te budynki zachowane są w świetnym stanie i do dzisiaj spełniają swoją rolę w Świebodzinie.

Noclegi i baza gastronomiczna

W Świebodzinie nikomu miejsca na nocleg nie zabraknie, bo miasto dysponuje bardzo rozbudowaną ofertą noclegów, z których każdy może skorzystać. Hotele, kwatery prywatne, czyli pokoje, domy są szeroko dostępne do dyspozycji turystów, podobnie jak schroniska młodzieżowe. Ceny są zróżnicowane pod względem oczekiwań, ale jednocześnie są porównywalne z innymi obszarami w tym regionie. Gospodarze są nad wyraz gościnni, zawsze chętni do pomocy.

W tej lubuskiej miejscowości nie zabraknie ani lokalnego jedzenia, ani kebabów czy pizzy. Duża różnorodność lokali sprawia, że możemy zjeść wszystko, na co mamy ochotę. Lokale cieszą się wysokim standardem czystości, a wiele z nich jest pięknie wyposażonych.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Świebodzinie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
15 ℃
min. 4 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
19 ℃
min. 8 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
21 ℃
min. 12 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-30
22 ℃
min. 13 ℃
maks. 25 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!