Ślesin

Położenie

Ślesin to miasto leżące w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Ślesin. Miejscowość leży nad urokliwym Jeziorem Ślesińskim i Mikorzyńskim. Wiodą przez nią główne drogi do Konina, Bydgoszczy, Słupcy. Legendy mówią, że nazwa Ślesin wzięła się od rodu Szleszy, zasiedlającego w średniowieczu tutejsze pola. Z czasem zaczęto ją przekształcać i od końca XIX wieku funkcjonuje nazwa Ślesin.

Historia

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku, kiedy Konrad I Mazowiecki nadał wieś poznańskim biskupom jako zadośćuczynienie za długi. Miejscowość należała do nich aż do końca XVIII wieku. W 1358 roku Szleszyno otrzymało prawa miejskie, które nadał Kazimierz Wielki na prawie średzkim. Miasto otrzymało przywilej organizowania targów, dzięki czemu bardzo rozwinęło się pod względem gospodarczym. Odbywały się tu także różnego rodzaju jarmarki. Miejscowość nie była jednak zamieszkiwana przez dużą liczbę ludności i nie miała zbyt dużego znaczenia w kraju. Podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku Szwedzi spalili zabytkowy kościół. Nie był to jedyny wielki pożar w mieście. Oprócz tego przez Ślesin w XVIII wieku przeszła wielka powódź i spora część mieszkańców musiała opuścić miasto.

W 1793 roku miejscowość znalazła się w granicach zaboru pruskiego i pełniła przede wszystkim funkcję rolniczą, ale już kilka lat później zamieszkiwało ją o wiele więcej osób. Od 1807 roku miasto należało do Księstwa Warszawskiego, a od 1815 roku do Królestwa Polskiego. W 1825 roku mieszkało tu już prawie 900 osób. Niestety, w 1870 roku Ślesin stracił prawa miejskie z powodu uczestniczenia w powstaniu styczniowym. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, miejscowość zaczęła się odbudowywać i rozwijać. W 1921 roku ponownie nadano jej prawa miejskie. Mieszkało tu wówczas dużo Żydów oraz osadników niemieckich. Podczas II wojny światowej w Ślesinie odbyły się liczne egzekucje, a wielu mieszkańców zabrano do obozów pracy. Wyzwolenie miasta zapoczątkowało kolejny etap rozwoju. Powstał tu Urząd Gminy, ośrodek sportowe-rekreacyjny, ośrodki wypoczynkowe. Kolejna modernizacja miasta nastąpiła pod koniec ubiegłego wieku. Od 2010 roku funkcjonuje tu przystań żeglarska Marina, w tym samym roku odnowiono rynek, a 2 lata później wybudowano bulwar nad jeziorem.

Zabytki

Jednym z najciekawszych zabytków w Ślesinie jest kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza w Ślesinie. Wybudowano go w neogotyckim stylu na początku ubiegłego wieku, w miejscu, w którym niegdyś stał gotycki kościół z początków XVII wieku. W 1910 roku świątynia została konsekrowana. Jest to budowla jednonawowa, która zawiera także prezbiterium, dwie kaplice oraz wieżę. Pokrywa ją dwuspadowy dach. W miejscu tym warto szczególnie zwrócić uwagę na przepiękny obraz świętego Mikołaja Biskupa, który namalowano w stylu późnobarokowym pod koniec XVIII wieku – można go znaleźć w bocznym ołtarzu. Natomiast ołtarz główny, a także ambona pochodzą z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zamontowano wówczas nowoczesne oświetlenie, a w 1977 roku wykonano polichromię oraz pozłocono ołtarze boczne i kaplice. W 1999 roku zamontowano urokliwe witraże.

Kolejnym zabytkiem Ślesina jest Łuk Napoleona, który można podziwiać nieopodal drogi do Sompolna. Wznieśli go mieszkańcy Ślesina, prawdopodobnie w 1811 albo 1812 roku na cześć Napoleona Bonapartego. Mieszkańcy myśleli, że to właśnie tędy będzie wiodła droga Napoleona zmierzającego na Rosję. Niestety prawdopodobnie Napoleon w ogóle nie zobaczył tej okazałej budowli. W centralnym miejscu łuku znajduje się główna arkada, która jest zamknięta półkolem. Oprócz tego znajdują się w nim również dwa przejścia boczne, zdecydowanie niższe. Elewacje budowli ozdobiono pilastrami, zwieńczonymi jońskimi głowicami. Warto także wiedzieć, że na samym szczycie umieszczono figurę napoleońskiego orła. Na początku lat 70 – tych ubiegłego wieku w łuk wjechała ciężarówka i zniszczyła go. Wkrótce jednak rozpoczęto odrestaurowywanie budowli i przy okazji całkowicie zmieniono układ ulic w jej pobliżu.

Jezioro Ślesińskie

Ślesin słynie z przepięknej przyrody, a zwłaszcza urokliwego Jeziora Ślesińskiego. Jest to jezioro rynnowe, które powstało w wyniku działalności lodowcowej. Wchodzi ono w skład imponującego Kanału Ślesińskiego, a oprócz tego stanowi wielką atrakcję turystyczną. Co ciekawe, latem zasilają je ciepłe wody, które są pompowane tu z Jeziora Licheńskiego przez Kanał Zrzutowy. Ujście tego kanału nazywane jest Syfonem i mieści się na wschodnim brzegu. Ono również stanowi wielką atrakcję dla turystów. Oprócz tego panują tu świetne warunki dla wodnych sportów. To właśnie tu trenują narciarze wodni i odbywają się różnego rodzaju zawody w tej dyscyplinie. Poza tym co roku łódzki Studencki Klub Turystyczny PŁazik montuje tu slalom narciarski. Od kilkunastu lat organizowane są tu także zawody wakeboardowe.

Atrakcje

W Ślesinie warto zobaczyć pomnik wybudowany w celu upamiętnienia Polaków, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców na początku II wojny światowej. Oprócz tego można wybrać się nad urokliwe Jezioro Mikorzyńskie. Mieszkańcy oraz turyści chętnie spacerują po tutejszym parku. Niedawno powstał tu także atrakcyjny park linowy oraz skatepark. Można także zobaczyć Pomnik św. Rodziny i Pomnik Napoleona oraz wybrać się do Term Ślesińskich.

Noclegi

Turyści szukający noclegu w Ślesinie mają szczególnie duży wybór wśród domków letniskowych. Dość licznie występują także kwatery prywatne, agroturystyki oraz ośrodki wypoczynkowe. W Ślesinie można znaleźć również hotele oraz pensjonaty.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Ślesinie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
2 ℃
min. -2 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
2 ℃
min. -1 ℃
maks. 3 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
pojutrze
2 ℃
min. 0 ℃
maks. 4 ℃
opady 1.72 mm
śnieg z deszczem
2024-11-25
9 ℃
min. 4 ℃
maks. 10 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.