Piwniczna Zdrój

Piwniczna Zdrój

Położenie

Leżąca na wyjątkowo malowniczym terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, w województwie małopolskim – Piwniczna Zdrój chętnie odwiedzana jest ze względu na urokliwe tereny, czystość przyrody i zachowane tradycje ludowe tego regionu. Niedaleko stąd do granicy ze Słowacją, raptem 3 kilometry, a czas można spędzić nie tylko na pieszych wędrówkach po okolicznych szlakach turystycznych pozwalających na odwiedzenie takich szczytów, jak Eliaszówka, Niemcowa, Granica czy Kicarz.

Historia

Założenie królewskiego miasta Piwniczna Zdrój było efektem działań króla Kazimierza III Wielkiego, który swoim dekretem zarządził lokowanie osad na szlaku polskiej granicy. Miasto założone na tzw. surowym korzeniu miało za zadanie wspomaganie królewskiego skarbca, a jego pierwotna nazwa – Piwniczna Szyja – używana jeszcze do XVIII wieku odnosiło się do okolicznych warunków ukształtowania terenu. W okolicy znajdowało się bowiem charakterystyczne zwężenie rzeki Poprad. Z kolei pochodzenie nazwy Piwniczna wiązane było z wjazdem do miasta, zacienionego przez rosnący w pobliżu gęsty bór. Bardziej romantyczna, a zarazem ludowa niczym niepotwierdzona tradycja mówi o występowaniu pod Piwniczną i w jej okolicach podziemnych przejść wybudowanych jeszcze przez dawnych górników. Legenda ta nie znajduje jednak pokrycia w faktycznym ukształtowaniu terenu, choć pod starą szkołą widoczny jest do dzisiaj otwór jamy, która ma rzekomo ciągnąć się pod ziemią do Kamiennego Gronia.

Dynamiczny rozwój miasta związany był przez lata z przebiegającym tędy szlakiem handlowym na Węgry. Dzięki temu miasto szybko zostało wyposażone w takie zdobycze cywilizacyjne takie jak sieć wodociągowa zbudowana w XVIII wieku czy powstające na przełomie XVIII i XIX wieku: szkołę, karczmę, pięć młynów, papiernię, szpital oraz cysternę na wodę.

Już w 1884 roku na skutek odkrycia w okolicy źródeł wód mineralnych Piwniczna Zdrój zaczęła zyskiwać popularność wśród osób przyjeżdżających tutaj na kuracje zdrowotne. Z czasem miejscowość zamieniła się w znany ośrodek letniskowo – wypoczynkowy, którym pozostaje do dzisiaj. Kuracjuszy przyciągają m. in. wody o właściwościach zdrowotnych nazywane kwaśnymi: wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowo-żelaziste. Dzięki ich właściwościom uzyskuje się tutaj dobre efekty w leczeniu chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy czy stanach zapalnych jelit. Polecane są także w leczeniu cukrzycy i stanów zapalnych trzustki.

Zabytki

Dużym atutem miejscowości jest zachowany niemal w niezmienionym stanie od czasu jego lokacji, układ urbanistyczny rynku z wychodzącymi z niego uliczkami. Znajduje się tutaj XIX-wieczny ratusz oraz kamieniczki również w tamtego okresu, a na samym środku – cysterna wybudowana w 1913 r., której pierwowzór powstał już w 1801. Jej zadaniem było zaopatrzyć miasto w wodę oraz zabezpieczyć jej dostarczanie na wypadek pożaru. Do ciekawych budynków na rynku Piwnicznej Zdroju należy także kościół parafialny pw. NMP wybudowany na przełomie XIX i XX wieku na miejscu wcześniej znajdujących się tutaj świątyni, z dzwonem z 1523 roku oraz obrazem świętego Józefa z Dzieciątkiem namalowanym przez Bolesława Barbackiego. Przy ulicy Gąsiorowskiego znajdziemy także charakterystyczny dom szachulcowy mieszczący pensjonat i wybudowany w 1897 roku.

Atrakcje turystyczne

W zimie Piwniczna Zdrój zamienia się w uczęszczany licznie ośrodek narciarstwa i sportów zimowych. Główne ośrodki narciarskie znajdują się w Suchej Dolinie, Wierchomli Małej i Kokuszce, dając amatorom białego szaleństwa możliwość skorzystania z kilkunastu wyciągów orczykowych, talerzykowych lub krzesełkowych.

Do atrakcji turystycznych należy m. in. spływ łodziami doliną Popradu, prowadzący z Piwnicznej Zdroju do Rytra i wynoszący w sumie 10 kilometrów oraz zajmujący ok. 2,5 godzin czasu. Ten malowniczy przełom rzeczny zachwyca ze względu na częste meandrowanie rzeki oraz otaczające ją górskie krajobrazy Beskidu.

Wielbiciele turystyki pieszej chętnie odwiedzają Piwniczną Zdrój, bo w okolicy znajdą ponad 280 kilometrów wytyczonych tras prowadzących m. in. na Przełęcz Gromadzką, szczyt Eliaszówka, Przełęcz Bukowinę czy Halę Pisaną. Dostępne są także takie atrakcje jak: jazda konna, wypożyczalnia quadów lub rowerów oraz paintball czy korty tenisowe dla osób chcących zadbać o swoją formę fizyczną w trakcie pobytu w Piwnicznej Zdroju.

W Parku Zdrojowym Kicarz można skorzystać z dodatkowych możliwości aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, dzięki znajdującej się tam ścieżce zdrowia, a w pijalni wód mineralnych zaczerpnąć jej prosto ze źródła pod tzw. kopułą. W miejscowości działa także prężnie Muzeum Regionalne mieszczące się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury dzięki inicjatywie Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. Można w nim zobaczyć zbiory etnograficzne, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia dawnych rzemieślników, stroje ludowe oraz stare dokumenty z bogatej historii miasta. Ciekawostką i unikatem jest największa w Europie kolekcja sprzętu narciarskiego z dawnych lat, pokazująca jak rozwijał się i zmieniał ten sport, zgromadzona przez Zygmunta Bielczyka. W Piwnicznej Zdroju można trafić także na liczne imprezy kulturalne, wśród nich m. in. poświęcone poezji Wrzosowisko, Jesień Popradzką lub Zimę w Piwnicznej czy Międzynarodowy Festiwal Dzieci Gór – prezentujący dokonania dziecięcych zespołów regionalnych.

Noclegi

Długa tradycja Piwnicznej Zdroju jako miejscowości letniskowo-uzdrowiskowej zaowocowała stworzeniem licznej i bogatej bazy noclegowej. Domy wczasowe, ośrodki lecznicze, hotele, sanatorium, schroniska lub agroturystyka, kwatery prywatne, domy i pokoje do wynajęcia – w zależności do potrzeb przyjeżdżających tutaj turystów oraz obłożenia w szczególnie popularnych porach roku – W Piwnicznej Zdroju jest z czego wybierać zakwaterowanie. Łącznie miejscowość może pochwalić się ponad trzema tysiącami miejsc noclegowych, a w okolicy prężnie rozwijają się kolejne ośrodki agroturystyczne będące głównym zajęciem tutejszych mieszkańców.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Piwnicznej Zdroju.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
14 ℃
min. 4 ℃
maks. 15 ℃
opady 0.14 mm
słabe opady deszczu
jutro
19 ℃
min. 7 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
pojutrze
22 ℃
min. 10 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-30
21 ℃
min. 10 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!