Milówka
Położenie
Milówka to niewielka miejscowość w województwie śląskim, położona na terenie powiatu żywieckiego, jest siedzibą gminy Milówka. Położona nad rzeką Sołą, leży u stóp Beskidu Żywieckiego oraz Śląskiego co czyni ją miejscem bardzo atrakcyjnym turystycznie, będącym dobrą bazą wypadową dla osób lubiących chodzić po górskich szlakach. Milówka ma około 4500 mieszkańców.
Historia
Pierwsza wzmianka na temat miejscowości pojawiła się na początku XVII wieku. Do 1623 roku wieś była własnością Komorowskich, następnie jej właścicielką została druga żona Zygmunta II Wazy. Właśnie wtedy na terenie Milówki powstała parafia, co istotnie wpłynęło na znaczenie wsi. Kolejnym właścicielem wsi został syn Konstancji – Jan Kazimierz. W kolejnych latach Milówka często zmieniała właścicieli, najdłużej znajdowała się w posiadaniu Habsburgów, trwało to bowiem od pierwszej połowy XIX wieku aż do zakończenia II wojny światowej.
Przez pewien czas Milówkę traktowano jak miasteczko. Było to związane z faktem, że na jej terenie powstało wiele istotnych instytucji, działały tam między innymi: sąd okręgowy z aresztem, bank, stacja kolejowa, szkoła powszechna, urząd skarbowy oraz notariat. Należy wspomnieć, że mieszkańcy Milówki (którzy w większości byli polskiej narodowości) brali udział w powstaniu styczniowym (1863).
W okresie międzywojennym Milówka była miejscem cieszącym się dużą popularnością wśród letników oraz kuracjuszy. Właśnie w tamtym okresie powstała zabudowa, dzięki której centrum miejscowości zostało wyraźnie zaznaczone. Już w drugim dniu II wojny światowej Milówka została zajęta przez wojska niemieckie. W 1941 roku księża otrzymali zakaz odprawiania nabożeństw. Milówkę wyzwolono w kwietniu 1945 roku.
Z czego słynie miasteczko
W Milówce od dawna działają znane w całej Polsce – Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz Zespół Pieśni i Tańca Wierchy. Nie można nie wspomnieć również o tym, że w 1999 roku miejscowości została laureatem konkursu „Złota Miejscowość”, który zorganizowała telewizja Katowice. Milówka zyskała największy rozgłos przede wszystkim za sprawą zespołu Golec uOrkiestra, który został stworzony przez pochodzących z Milówki braci bliźniaków - Łukasza i Pawła Golców. Zespół bardzo szybko zyskał dużą popularność w całej Polsce i jest znany z takich utworów jak "Ściernisko", "Słodycze" czy "Do Milówki wróć".
Najważniejsze atrakcje
Ważnym punktem Milówki jest znajdująca się tam stara chałupa. To drewniany dom, który pochodzi z XVIII wieku. Osoby chcące zobaczyć, jak niegdyś wyglądały góralskie chaty w tych terenach, koniecznie powinny się tam wybrać, ponieważ chata zachowała się w prawie idealnym stanie. Obecnie działa tam muzeum.
Kolejnym zabytkiem wartym uwagi jest kościół Wniebowzięcia NMP, który został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Zwiedzając go warto zwrócić uwagę na ołtarz boczny oraz barokową kamienną chrzcielnicę, które pochodzą z kościoła stojącego w tym miejscu. Ważnym zabytkiem jest także znajdująca się w Milówce kaplica Antoniego Padewskiego. Jej historia jest długa, sięga bowiem początku XVIII wieku. Na głównym ołtarzu można zobaczyć malowidło przedstawiające Antoniego Padewskiego, wiele osób twierdzi, że namalował to Jan Matejko. Zwiedzając kaplicę warto zwrócić uwagę również na krzyż, który znajduje się na jej wieży - pochodzi on z 1774 roku.
Milówka jest znana wielu osobom ze znajdującego się tam Leśnego Grodu. Jest to wyjątkowe miejsce, które na pewno przypadnie do gustu osobom szukającym cichego, spokojnego i jednocześnie bardzo malowniczego miejsca na spacer. Leśny Gród to park botaniczny, w którym mieści się także mini zoo. Żyją tam między innymi kury, gęsi oraz owieczki. Dzieci mogą pomóc karmić zwierzęta, co jest dla nich nie lada atrakcją. Na terenie Leśnego Grodu organizowane są zajęcia dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą nauczyć się tworzyć kolorowe ozdoby z bibuły, a także pomalować figurki gipsowe.
Aktywności sportowe
Podczas pobytu w Milówce nie trzeba skupiać się wyłącznie na zwiedzaniu. Przez miejscowość biegnie wiele szlaków rowerowych, znajdują się tam trasy dla rowerzystów amatorów oraz dla osób uprawiających kolarstwo górskie. Dodatkowo Milówka jest doskonałą bazą wypadową dla osób chcących zdobywać górskie szczyty. Z miejscowości można wybrać się między innymi na Baranią Górę oraz Rysiankę – z tych szczytów można podziwiać piękne krajobrazy.
Noclegi
Milówka jest miejscowością urokliwą, która bardzo podoba się turystom lubiącym wypoczywać w spokojnej okolicy. Na terenie wsi znajduje się sporo obiektów, w których można zatrzymać się na czas urlopu. Można wynająć pokój w jednym z komfortowych ośrodków wczasowych. Osoby, które preferują wypoczynek w miejscach dających całkowitą niezależność, powinny wynająć domek letniskowy. Na terenie Milówki działają gospodarstwa agroturystyczne, nie brakuje także kwater prywatnych oferujących pokoje do wynajęcia – można je znaleźć zarówno w centrum Milówki, jak również na obrzeżach miejscowości.
Gastronomia
Milówka jest miejscowością, do której przyjeżdżają turyści z różnych stron Polski i chcą oni mieć możliwość poznania lokalnej kuchni. W miejscowości znajduje się wiele restauracji i lokali gastronomicznych oferujacych dania typowe dla kuchni polskiej, regionalnej. Warto skusić się na pieczony ser z żurawiną – jeden z tutejszych przysmaków. Nie brakuje tu również kuchni włoskiej czy bardziej europejskich dań, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Milówce.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!