Krokowa

Położenie

Krokowa jest całkiem dużą kaszubską wsią, która leży w województwie pomorskim. Należy ona do powiatu puckiego i jest siedzibą gminy Krokowa. Właśnie tu krzyżują się wojewódzkie drogi 213 oraz 218. Warto wiedzieć, że niegdyś funkcjonowała tu stacja kolejowa na trasie z Pucka. Mówi się, że Krokowa ma bardziej charakter małomiasteczkowy niż typowo wiejski.

Historia

Wzmianki o wsi pochodzą już z XII wieku. Wtedy należała ona do zamożnego rodu Krokowskich i była pod ich władaniem aż do pierwszego rozbioru Polski. Warto wiedzieć, że od końcówki XVI wieku aż do połowy XIX stanowiła ona główną siedzibę kalwinizmu na Pomorzu i odbywały się tu różne ewangelickie nabożeństwa w języku kaszubskim. Kiedy polska linia Krokowskich wygasła, przejęła ją zniemczona linia von Krockow. Kiedy wybuchła II wojna światowa większość członków rodziny von Krockow wstąpiła do wojska. Walczyli po hitlerowskiej stronie i zginęli. Do 1945 roku gospodarzem był Albrecht, który jako jedyny z braci Krockow nie poszedł do wojska, gdyż okaleczył się w celu uniknięcia tego obowiązku.

Zabytki w Krokowej

Krokowa słynie przede wszystkim z urokliwego kościoła parafialnego pod wezwaniem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest to neogotycka świątynia, którą wybudowano około połowy XIX wieku, a jeszcze do zakończenia II wojny światowej funkcjonowała ona jako kościół ewangelicki. Obiekt wybudowano z cegły i nie zdecydowano się na otynkowanie. Charakterystycznymi elementami są ośmiokątne wieże z ceglanymi balustradami. W kościele znajdują się obrazy przestawiające św. Katarzynę Aleksandryjską, św. Piusa X oraz św. Wojciecha. Obecnie pieczę nad kościołem sprawują Zmartwychwstańcy, a w Uroczystość Chrystusa Króla odbywa się tu parafialny odpust. W minionych latach dobudowano do świątyni kruchtę. Kościół słynie między innymi z tego, że ma elektryczny dzwon. Będąc tu, koniecznie trzeba zwiedzić mroczne podziemia, w których spoczywają członkowie rodziny von Krockow. Oprócz tego w świątyni mieszczą się zabytkowe organy, które mają ogromną ilość piszczałek w różnych rozmiarach.

Ważnym zabytkiem we wsi jest okazały pałac, który otoczony jest fosą. Jego budowę rozpoczęto w XIV wieku, a obecny wygląd pochodzi z XVIII wieku. Pod koniec II wojny światowej zmuszono właścicieli do tego, aby wyjechali do Niemiec i wówczas pałac znacjonalizowano. Później funkcjonował tu Kaszubski Dom Kultury i miał siedzibę folklorystyczny zespół Kaszëbë. Z czasem jednak budynek zaczął podupadać i powoli zamieniał się w ruinę. Na szczęście pod koniec ubiegłego wieku, w 1990 roku odrestaurowano go. Przyczynili się do tego między innymi dawni właściciele pałacu. Aktualnie mieści się tu piękny hotel, a także interesujące muzeum.

W 1999 roku w Krokowej utworzono interesujące Muzeum Regionalne, które ufundowane zostało przez Fundację im. Erika von Witzlebena na Rzecz Pielęgnacji Kultury Staropruskiej, a także Fundację Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa. Warto wiedzieć, że to jedyne tego typu muzeum w Polsce. Znajduje się ono w budynku należącym niegdyś do rodziny von Krockow, w którym kiedyś miała siedzibę gospoda "Pod księciem Mestwinem". Muzeum składa się z dwóch sal, w których podziwiać można przede wszystkim etnograficzne eksponaty. Związane są one głównie ze sztuką i historią kaszubską, ale także szkolnictwem puckim. Znajduje się tu piękna kolekcja kaszubskich haftów i różne historyczne zdjęcia. Oprócz tego podziwiać można eksponaty rolnicze, pochodzące nawet z XIX wieku. Umieszczono tu również sporo pamiątek po rodzinie von Krockow oraz eksponatów związanych z losami Polaków, Kaszubów i Niemców na tych ziemiach.

Przyroda

Wieś słynie z przepięknej przyrody. Utworzono tu między innymi urokliwy Rezerwat Zielone, który jest rezerwatem florystycznym i leży na granicy Pobrzeża Kaszubskiego z Wysoczyzną Żarnowiecką. Powstał pod koniec ubiegłego wieku – w 1996 roku i obejmuje powierzchnię ponad 17 hektarów, z czego prawie 8 to przejściowe torfowiska. Głównym celem rezerwatu jest ochrona dużego stanowiska wiciokrzewu pomorskiego. Oprócz tego mieści się tu pomnik przyrody Pogański Kamień, który przypomina Kamienny Stół w Celbowie.

Drugim rezerwatem jest Bielawa i powstał w wyniku połączenia kilku mniejszych terenów chronionych. Jest to przede wszystkim rezerwat torfowiskowy, ale również florystyczny. Na początku zajmował powierzchnię około 680 hektarów, a kilka lat później po włączeniu Moroszka Bielawskiego i Woskownicy Bielawskiego Błota objął już ponad 720 hektarów. Bielawę utworzono w 1999 roku, a powiększono ją w 2005 roku. Głównym celem rezerwatu jest ochrona torfowiska wysokiego, które zalicza się do typu bałtyckiego. Oprócz tego jest to ostoja wodno-błotnych ptaków. Sezonowo można spotkać tu żurawie, bowiem Bielawa jest jednym z głównych siedlisk tego gatunku. Poza tym swoje miejsca lęgowe mają tu też łęczaki, a żerowiska ma uszatka błotna, orzeł przedni, błotniak łąkowy oraz wiele innych ptaków. Odpoczywa tu również ptactwo migrujące.

Na powierzchni torfowiska spotkać można wiele zagrożonych gatunków roślin np. malinę moroszkę, wełnianeczkę darniową, woskownicę europejską. Trwają pracę, aby zneutralizować na tym terenie różne działania rozpoczęte przez człowieka i przywrócić torfotwórcze procesy. Na szczęście pomimo przemysłu, torfowisko wciąż ma swój naturalny charakter. Warto także wiedzieć, że pieczę nad rezerwatem ma Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. W rezerwacie znajdują się obszary objęte programem Natura 2000, czyli "Bielawskie Błota" oraz "Bielawa i Bory Bażynowe". Rezerwat należy też do granic Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu i Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Noclegi

Krokowa cały czas rozwija się pod względem turystycznym. Powstaje tu sporo miejsc noclegowych, punktów gastronomicznych itp. Nocleg znaleźć można w hotelu, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych. Wybór jest naprawdę duży.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Krokowej.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
16 ℃
min. 7 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
19 ℃
min. 9 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
pochmurnie
pojutrze
21 ℃
min. 12 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-30
22 ℃
min. 14 ℃
maks. 24 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!