Dziwnówek
Lokalizacja
Dziwnówek to niezwykle urokliwa wieś, która leży w północno-zachodniej Polsce, a konkretnie w województwie zachodniopomorskim. Należy ona do powiatu kamieńskiego i wchodzi w skład gminy Dziwnów. Nie jest to duża miejscowość, bowiem na stałe jest tu zameldowanych około 500 mieszkańców. Wyznaczono tu jednak letnie kąpielisko, toteż latem miejscowość tętni życiem. Ciekawostką jest to, że w latach 1975-1998 r. Dziwnówek należał do dawnego województwa szczecińskiego.
Dziwnówek znajduje się w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, ale warto zaznaczyć, że leży nad brzegiem morza. Znajduje się on na przepięknej Mierzei Dziwnowskiej, która leży między Morzem Bałtyckim i Zatoką Wrzosowską. Obszar ten nazywa się niekiedy także Wybrzeżem Trzebiatowskim, wchodzącym w skład Pobrzeża Szczecińskiego. Z kolei dawniej mówiło się, że Dziwnówek leży w północnej części Pomorza Zachodniego.
Historia
Dziwnówek ma bardzo ciekawą historię. Otóż jeszcze do 1945 roku miejscowość ta znajdowała się pod panowaniem niemieckim i nosiła nazwę Klein Dievenow. Od końca XIX wieku funkcjonuje tu kąpielisko, z którego chętnie korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Natomiast pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z początku szesnastego wieku, a dokładnie prawdopodobnie już 1503 roku. Warto jednak wiedzieć, że jeszcze w osiemnastym wieku znajdowało się tu zaledwie kilka rybackich chat. Istotne jest to, że w marcu, pod koniec II wojny światowej toczono tu bardzo ciężkie walki z Niemcami. Co ciekawe, właśnie tu walczył między innymi Wojciech Jaruzelski. Z kolei od lat siedemdziesiątych do początku dwudziestego wieku Dziwnówek cieszył się statusem miejscowości z warunkami do leczenia uzdrowiskowego. Można było dzięki temu otworzyć różne zakłady związane z lecznictwem. Przede wszystkim leczono tu choroby układu oddechowego oraz ruchowego, głównie u dzieci. Oczywiście wszystko to było możliwe dzięki odpowiednim warunkom naturalnym.
Atrakcje w miejscowości
Największą atrakcją turystyczną w Dziwnówku jest bez wątpienia zachwycające polskie morze, a także wielka, piaszczysta plaża, którą od Dziwnówka oddziela pachnący las sosnowy. Warto wiedzieć, że w tej niewielkiej miejscowości znajduje się aż sześć oficjalnych zejść na plażę. Niektóre dostosowane są dla osób niepełnosprawnych. Naprawdę warto przyjść na tutejszą plażę, gdyż można doskonale się tu zrelaksować, podziwiać zachód słońca, znaleźć bursztyny, pooddychać świeżym powietrzem. Warto także wiedzieć, że to właśnie tu woda morska jest jedną z najczystszych w Polsce. Można zatem bez obaw zażywać morskich kąpieli i pozwolić na nie dzieciom.
Dziwnówek ma doskonałe połączenie komunikacyjne z innymi miejscowościami. Łączą się tu bowiem drogi wojewódzkie. Pierwsza to droga numer 102, która wiedzie z Międzyzdrojów w okolice Kołobrzegu, a druga to droga wojewódzka nr 107, która wiedzie przez Kamień Pomorski i prowadzi do krajowej drogi numer 3.
Ciekawostką jest to, że jeszcze całkiem niedawno Dziwnówek w ogóle nie posiadał kościoła, a rozmaite nabożeństwa organizowano w domach prywatnych, a nawet ośrodkach wypoczynkowych. Obecnie jednak przy słynnym rondzie w Dziwnówku można podziwiać kościół parafialny pod wezwaniem św. Maksymiliana Maria Kolbe, który został zaprojektowany w stylu współczesnym przez Jerzego Oknińskiego. Świątynię zaczęto budować około roku 1982 i zasadnicza budowa trwała mniej więcej trzy miesiące. Poświęcenie świątyni miało miejsce w połowie października 1982 r. Warto zobaczyć jej wnętrze, które zachwyca przede wszystkim przepięknym witrażem, przedstawiającym św. Maksymiliana Kolbego. Pod witrażem znajduje się tryptyk z Matką Bożą Różańcową. Na uwagę zasługuje także obraz znajdujący się w kaplicy bocznej, który przedstawia Matkę Boską Częstochowską. Z kolei na samym środku kościoła powieszono kopię żaglowca "WAPPEN VON HAMBURG" z drugiej połowy siedemnastego wieku. Kopia żaglowca zwanego również "Żaglowcem Maksymiliana" została powieszona na początku lipca w 2002 roku i wydarzenie to miało uczcić dziesięciolecie utworzenia Parafii Dziwnówek. Natomiast przed świątynią znajduje się drewniana rzeźba, która przedstawia św. Maksymiliana Marię Kolbego na tle obozowego ogrodzenia.
W Dziwnówku warto również zobaczyć okazały pomnik, który odsłonięto w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jest on poświęcony żołnierzom, którzy należeli do 2 Dywizji Piechoty I Armii WP i walczyli za Polskę podczas II wojny światowej.
Warto także wiedzieć, że w samym centrum Dziwnówka znajduje się węzeł popularnych szlaków turystycznych. Konkretnie znajduje się on na skrzyżowaniu ulicy Wolności i ulicy Kamieńskiej. Bardzo popularny jest szlak niebieski, tzw. Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim, który wiedzie z Dziwnówka, przez Kamień Pomorski i Wolin aż do Międzyzdrojów i Świnoujścia. Turyści chętnie wybierają także czerwony Szlak Nadmorski im. dr. Czesława Piskorskiego do Pobierowa oraz zielony szlak rowerowy wokół Bałtyku, który jest szlakiem międzynarodowym.
W centrum, przy samej głównej drodze, która prowadzi do Dziwnowa oraz Międzyzdrojów znajduje się także atrapa latarni morskiej, wykonana z metalu. Obecnie znajduje się tu urokliwy sklepik z pamiątkami, natomiast kilkanaście lat temu prowadzono tu kawiarnię. Warto wiedzieć, że w latach siedemdziesiątych znajdowała się ona w Kamieniu Pomorskim. Latarnię wybudowała mleczarnia na potrzeby telewizyjnego Turnieju Miast. Władze gminy zadecydowały, że latarnia zostanie przewieziona właśnie do Dziwnówka i początkowo znajdował się w niej kiosk, a dopiero potem kupiły ją osoby prywatne.
Zaplecze turystyczne
Warto wiedzieć, że w Dziwnówku nie brakuje miejsc noclegowych. Przenocować można między innymi w którymś z hoteli, ale warto zastanowić się także nad przytulnymi pensjonatami lub popularnymi ostatnio gospodarstwami agroturystycznymi. Nie trzeba się także obawiać o brak miejsc z dobrym jedzeniem, bowiem w Dziwnówku znajduje się sporo restauracji i kawiarni, które oferują przystępne ceny i przepyszne posiłki. Nie ma zatem na co czekać, koniecznie trzeba przyjechać w wakacje do Dziwnówka.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Dziwnówku.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!