Czorsztyn

Czorsztyn

Wieś Czorsztyn znajduje się w województwie małopolskim w powiecie nowotarskim. Malownicze położenie na skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej i pograniczu Pienin i Gorców oraz bliskie sąsiedztwo Zbiornika Czorsztyńskiego zapewniają miejscowości napływ turystów o każdej porze roku. Dzisiejszy Czorsztyn znany był jako Czorsztyn Nadzamcze – zanim wybudowano zbiornik retencyjny. Obecnie miejscowość zajmuje powierzchnię 343 hektarów, a według ostatniego spisu ludności mieszka tu 393 mieszkańców. Poruszający się samochodami, by dostać się do Czorsztyna powinni udać się na drogę wojewódzką nr 969 i z ulicy Nowotarskiej skręcić we Flisacką, a następnie Zamkową, która nie tylko doprowadzi do celu, ale przebiega przez całą wieś, aż do zamku.

Historia

Czorsztyn, podobnie jak inne okoliczne wsie, został założony na początku XIII wieku przez niemieckich osadników sprowadzonych przez węgierskiego króla Andrzeja II. Osada powstała i rozwijała się, będąc częścią szlaku handlowego prowadzącego z Węgier do Polski. U podnóża zamku, który za panowania króla Kazimierza III Wielkiego został otoczony murami, powstawały z czasem kolejne domy. Mimo wzmocnienia obronności gród został spalony w 1433 roku przez husytów. Potem warownię odbudowano.

W Czorsztynie bywał także król Władysław Jagiełło, który urządzał polowania w okolicznych lasach oraz mianował bohatera spod Grunwaldu – Zawiszę Czarnego starostą czorsztyńskim. Po pożarze powstałym w wyniku uderzenia pioruna pod koniec XVIII wieku zamek nie został już odbudowany i powoli popadał w ruinę. W okresie dwudziestolecia międzywojennego w miejscowości stacjonowała straż graniczna. W roku 1975 rozpoczęto budowę zbiornika retencyjnego zwanego Jeziorem Czorsztyńskim. Projekt ostatecznie ukończono w 1998 roku.

Co warto zobaczyć

Jezioro Czorsztyńskie – zbiornik zaporowy na Dunajcu pełni funkcje rekreacyjne, krajobrazowe i ochronne. Strzeże dolinę Dunajca przed skutkami powodzi gromadząc nadmiar wód. Największą atrakcją akwenu jest zapora główna – zlokalizowana 173 km od ujścia Dunajca do Wisły, gromadzi wody spływające z obszaru ponad jednego kilometra kwadratowego. 400 m długości, 56 m wysokości i 7 m szerokości dają obraz gigantycznej pracy włożonej w budowę obiektu. Ponadto na jeziorze umiejscowiono sztuczną wyspę jako siedlisko ptactwa wodnego – tzw. Ptasią Wyspę. W rejsy po jeziorze można się wybrać gondolami czy statkiem „Harnasiem”.

Zamek Czorsztyński to kolejne miejsce, które warto odwiedzić przebywając w Czorsztynie. Znajdujący się na wzgórzu nad Dunajcem dawny gród mieści się w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Ruiny XIV-wiecznej gotyckiej budowli przyciągają urokliwymi widokami z panoramą na jezioro. Obiekt został wzniesiony około roku 1350 przez Kazimierza Wielkiego, by strzec południowych granic Polski. Stopniowo popadał w ruinę, zwłaszcza po pożarze pod koniec XVIII wieku. Prace konserwacyjne rozpoczęto dopiero ok. 1950. Od 1992 r. trwają kompleksowe zabiegi konserwacyjne mające na celu zachowanie pozostałej konstrukcji. W roku 1996 udostępniono ruiny zwiedzającym, otwierając w pomieszczeniach piwnicznych wystawę eksponatów muzealnych. Bilety można nabyć w cenie 2,50zł ulgowy oraz 5zł normalny. Dzieci do lat mają 7 wstęp wolny.

Ponadto Czorsztyn oferuje turystom liczne szlaki piesze i rowerowe, rozbudowane trasy narciarstwa zjazdowego i biegowego, przystanki kajakowe, a także możliwość spróbowania sportów ekstremalnych, do których zaliczyć można loty paralotnią. Okoliczna góra Wdżar z bogato zagospodarowanymi stokami przyciąga wyciągami krzesełkowymi i orczykowymi, trasami dla narciarzy i snowboardzistów, alpejską zjeżdżalnią czy mini zoo.

Jednym z ciekawszych i ładniejszych zabytków Czorsztyna, który warto zobaczyć jest kaplica z przełomu XVIII i XIX wieku, a także Pawilon Pienińskiego Parku Narodowego – z makietą Pienin i wystawą ekosystemów łąkowych i pastwiskowych.

Baza noclegowa

Wieś pomimo małych rozmiarów posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Schronienie znajdą tu turyści o różnej zasobności portfela. Dla najbardziej wymagających swe podwoje otwierają hotele, pensjonaty, wille i apartamenty. Znaleźć tu można także ośrodki wypoczynkowe i domy wczasowe, które docenią zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi. Bardzo popularne są również gospodarstwa agroturystyczne. Szukającym spokoju i niskich cen poleca się z kolei kwatery prywatne. Dla wielbicieli wędrówek górskich dostępne jest również schronisko PTTK. Przed wybraniem się w podróż i zaplanowaniem urlopu warto wcześniej sprawdzić, czy miejsce noclegowe jest czynne poza sezonem.

Gdzie warto zjeść?

Restauracje w Czorsztynie z racji lokalizacji miejscowości oferują przeważnie potrawy góralskie i staropolskie. Co prawda znaleźć możemy tu także pizzerie, a w lokalach przy hotelach nawet dania orientalne. Warto jednak spróbować tradycyjnej polskiej kuchni i lokalnych przysmaków. Zajazdy i karczmy kuszą nie tylko podniebienia, ale również oczy dzięki niezwykłemu wystrojowi swoich lokali. Dominuje drewno, bogactwo kolorów i kwiatów, a większość miejsc gwarantuje również piękny widok na okolicę.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Czorsztynie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
13 ℃
min. 2 ℃
maks. 14 ℃
opady 1.3 mm
słabe opady deszczu
jutro
17 ℃
min. 5 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
pojutrze
20 ℃
min. 8 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2024-04-30
20 ℃
min. 9 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
pochmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!