Czaplinek

Czaplinek

Czaplinek, dawniej noszący niemiecką nazwę Tempelburg, położony na Pojezierzu Drawskim, jest współcześnie popularną miejscowością turystyczną z rozbudowaną bazą noclegową, dużą przystanią żeglarską oraz wypożyczalniami sprzętu wodnego. Swój początek ma tutaj spływ kajakarski rzeką Drawą, a nad okolicznymi jeziorami: Drawsko i Czaplino znajdując się letnie kąpieliska pozwalające skorzystać z uroków wypoczynku nad wodą. Miejscowość leży w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim.

Historia Czaplinka

Przeszłość miasta związana jest z osadnictwem germańskich Gotów zajmujących tereny na wyspie Bielawa na jeziorze Drawsko oraz w Starym Drawsku na początku naszej ery. Później osiedlili się tutaj Słowianie, tworząc gród spalony prawdopodobnie w XII wieku przez Bolesława Krzywoustego przyłączającego te tereny do Polski. Dalszy rozwój miasta związany był z Zakonem Świątyni Jerozolimskiej sprowadzonym na te ziemie przez księcia wielkopolskiego Przemysława II w 1286 roku. To on wybudował Świątynny Gród obok istniejącej tutaj osady rybackiej, uzyskując dla Czaplinka prawa miejskie w 1291 roku. Ziemie przeszły w 1300 roku na własność Branderburgii, potem na rzecz biskupstwa kamieńskiego, a w 1386 roku zostały nabyte przez Kazimierza III Wielkiego. W 1658 roku ponownie znalazły się w rękach Brandenburczyków po podpisaniu traktatów welawsko-bydgoskich. Intensywny rozwój Czaplinka przypadł na XVII wiek, kiedy istniał tutaj jeden z największych na Pomorzu Zachodnim ośrodek rzemiosła sukienniczego, funkcjonowały także młyny, tartaki i cegielnie. Jednocześnie nękały w tym czasie miasto pożary, które niszczyły je niemal w całości.

XIX wiek przyniósł miastu linię kolejową, dzięki czemu zainwestowano w sieć gazową, brukowane ulice czy pocztę z telegrafem. Okres II wojny światowej przyniósł Czaplinkowi umiejscowienie na linii niemieckiego oporu na Wale Pomorskim, kiedy miasta broniły oddziały SS. Istniał tu także obóz pracy dla jeńców rosyjskich. Miasto zostało wyzwolone przez 7. Kołobrzeski Pułk Piechoty w marcu 1945 roku, znajdowało się jednak w dość opłakanym stanie: zrujnowane i wyludnione. Powoli okolice zaczęły się zaludniać osadnikami z Polski centralnej, repatriantami ze wschodu, mieszkańcami Łemkowszczyzny i Ukrainy. Dzieje współczesne miejscowości związane zostały mocno z rozwoje turystyki oraz przemysłu elektronicznego.

Zabytki

Czaplinek, jako jedno z nielicznych miasta Pomorza, ma zachowany czytelny i widoczny średniowieczny układ miejski z prostokątnym rynkiem w samym centrum miasta, położonym u stóp niewielkiego wzniesienia. Znajduje się na nim najstarszy w mieście kościół pw. Świętej Trójcy, w którego wnętrzu można podziwiać zachowany barokowy ołtarz baldachimowy z XVIII wieku oraz ambonę z I połowy XIX wieku w stylu klasycystycznym. Obok kościoła warto zwrócić uwagę na drewnianą dzwonnicę kozłową z dzwonami z 1730 roku odlanymi przez ludwisarzy z Kołobrzegu. Sama zabudowa rynku w Czaplinku pochodzi z XIX wieku, z budynkami o charakterystycznej dla tych ziem konstrukcji szachulcowej. Znajdziemy tutaj budynki z wyjątkowo urokliwymi ornamentami zdobniczymi na zachodniej pierzei rynku czy na domach wzdłuż ulicy Sikorskiego.

Czaplinecki rynek zdobią także charakterystyczne symbole i pomniki. Drewniana postać rybaka Pawła Wasznika upamiętnia pomoc, której udzielił on rycerzom króla Jagiełły w zdobyciu zamku w Drahimiu. Spuścił on z okna zamku sieć, po której wojska mogły wspiąć się do środka i zaskoczyć całkowicie krzyżackich obrońców budowli. Z kolei wielki metalowy rower ustawiony po przeciwnej stronie rynku symbolizuje popularność zorganizowanych w okolicach miasta szlaków rowerowych. W mieście zaczyna się ich łącznie kilkanaście o długości ponad 600 kilometrów. Okolice są więc prawdziwą gratką dla pasjonatów rowerowych przejażdżek.

Atrakcje

O dawnej historii tych terenów przypomina zlokalizowana w północnej części Czaplinka współcześnie stworzona rekonstrukcja średniowiecznej warowni. To wyjątkowa atrakcja dla rodziców z dziećmi, które mogą tam przyjrzeć się walkom rycerskim, wziąć udział w warsztatach dawnych rzemiosł, a nawet przenocować w jednej z historycznych chat czy wziąć udział w grze terenowej „Poszukiwacze skarbu”. Eksponaty z przeszłości Czaplinka zgromadzono także w Izbie Muzealnej, gdzie można zobaczyć jak radzono sobie z codziennymi obowiązkami przy pomocy takich przedmiotów jak: żelazka z duszą, żarna do mielenia zboża czy dziwne narzędzia o trudnym do odgadnięcia już dzisiaj przeznaczeniu.

Największymi atrakcjami tych terenów pozostają, zwłaszcza w okresie letnim, okoliczne jeziora:

  • Drawsko o urozmaiconej linii brzegowej pełnej długich i licznych zatok
  • Żerdno – nazywane także jeziorem Srebrnym ze względu na I klasę czystości wody i drobny żwir na dnie o charakterystycznych, srebrnym odcieniu
  • Czaplino objęte specjalną ochroną, ze względu na znajdującą się tutaj Ostoją Drawską dla ptaków
  • Krzemno o wyjątkowo czystej wodzie, dzięki czemu cieszy się niezwykłym powodzeniem wśród płetwonurków

Noclegi w Czaplinku

Od lat kontynuowane tradycje turystyczne Czaplinka spowodowały, że miasto dysponuje licznymi obiektami noclegowymi: ośrodkami wypoczynkowymi, domami wczasowymi, hotelami, kwaterami prywatnymi, apartamentami czy ośrodkami agroturystycznymi. Tak bogata oferta sprawia, że bez problemu można znaleźć tutaj nocleg na każdą kieszeń, warto jednak zarezerwować go wcześniej, bo w sezonie położenie miejscowości i liczne atrakcje w okolicy powodują od kilku lat wzrost zainteresowania wypoczynkiem na tych terenach.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Czaplinku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 5 ℃
maks. 17 ℃
opady 0.12 mm
słabe opady deszczu
jutro
19 ℃
min. 8 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
18 ℃
min. 11 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-30
24 ℃
min. 12 ℃
maks. 25 ℃
brak opadów
pochmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!