Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska znana jest przede wszystkim ze swojej wyjątkowej urody, zwłaszcza zimową porą, kiedy przyciąga mnóstwo turystów chcących skorzystać z oferty narciarskiej i snowboardowej oraz wielbicieli szaleństw w wodzie Term w Bukowinie Tatrzańskiej, które od kilku lat stały się kolejnym powodem przyjazdu tutaj. Sama Bukowina porównywana jest, jeśli chodzi o położenie, do Rzymu. Podobnie jak to włoskie miasto położona jest bowiem na tatrzańskich wzgórzach, z których widoki, zwłaszcza zimą, potrafią zapierać dech w piersiach.

Położenie Bukowiny Tatrzańskiej

Położona na tzw. Skalnym Podhalu, Bukowina Tatrzańska otoczona jest przez wsie: Poronin, Murzasichle, Małe Ciche, Biały Dunajec, Leśnica, Gliczarów, Brzegi, Białka Tatrzańska, Jurgów, Czarna Góra, Rzepiska. a także miasta Zakopane i Nowy Targ. Sercem życia Bukowiny Tatrzańskiej jest tzw. Rondo nazywane też Klinem, z którego można dojechać do Morskiego Oka, Wierchu Buńdowego, Olczańskiego, Rusińskiego, Kurucowego, Kramarskiego, Wysokiego, a zjazdem w kierunku Nowego Targu - do Wierchu Spiskiego, Głodowskiego, Przodowiańskiego i Bachledowego. Wierchy – czyli grzbiety górskie, nazywane były od nazwisk założycieli rodów mieszkających tutaj i uprawiających trudną ziemię Podhala.

Największym atutem Bukowiny Tatrzańskiej jest jej otoczenie. Wierchy porośnięte są przepięknymi lasami, łanami kosodrzewiny oraz pokryte wysokogórskimi halami, których uroda od lat zachwyca licznie przyjeżdżających tutaj turystów i wielbicieli Tatr.

Historia Bukowiny Tatrzańskiej

Pierwsze wzmianki historyczne o miejscowości pochodzą z XVI wieku, choć pełna nazwa Bukowiny Tatrzańskiej występuje dopiero w XVII wieku, kiedy wieś wraz z otaczającymi okolicami nowotarskimi została zakupiona przez starostę Michała Kumorowskiego. Bukowina Tatrzańska została wtedy zatwierdzona na zasadach prawa wołoskiego, co oznaczało, że nabywanie ziemi odbywało się poprzez karczowanie i wypalanie drzew porastających wzgórza drzew leśnych. W zamian za trud włożony w stworzenie tutaj ziem uprawnych, ich właściciele według prawa zwolnieni byli z podatków przez 20 lat. Niestety, właściciel okolicznych terenów, Michał Kumorowski, niezbyt przestrzegał przepisów prawa, nakładając na okolicznych ziemian ciężkie obowiązki. Mimo to, wieś cały czas dynamicznie się rozrastała, a jej rozkwit nastąpił w momencie poprowadzenia w okolicy traktu prowadzącego do Morskiego Oka. Na początku XX wieku w Bukowinie Tatrzańskiej powstała szkoła i kościół, przyczyniając się do wzrostu znaczenia miejscowości. W szybkim czasie zorganizowano tutaj także pocztę, opiekę medyczną oraz utwardzoną drogę prowadzącą do Poronina i ułatwiająca kontakt ze światem. Dopiero w 1935 roku zatwierdzono oficjalnie urzędową nazwę miejscowości, która też w tym czasie zaczęła przyjmować pierwszą falę napływających tutaj turystów. W 1948 roku uruchomiono natomiast pierwszą stałą linię autobusową do miejscowości, która dopiero dzięki temu zaczęła rozwijać się pod wpływem przyjeżdżających tu coraz chętniej gości z innych stron kraju, korzystających z uroków okolicy.

Współczesna Bukowina Tatrzańska i jej atrakcje

Dzisiaj Bukowina Tatrzańska to miejscowość podhalańska, która żyje głównie dzięki turystyce zarówno zimą, kiedy przybywają tutaj wielbiciele szaleństw na śniegu jak i latem, przyciągając zwolenników aktywnego wypoczynku w trakcie pieszych wędrówek po Tatrach. Narciarze i snowboardziści znajdą tutaj ogromną bazę przygotowaną z myślą o zaspokojeniu ich potrzeb, w skład której wchodzą w sumie 22 różnorodnego typu wyciągi: krzesełkowe, orczykowe i talerzykowe. Trasy są dobrze przygotowane, sztucznie dośnieżane w razie mniej sprzyjającej pogody oraz dobrze oświetlone, dzięki czemu można korzystać z nich do późnych godzin nocnych. Przy większości wyciągów funkcjonują wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego, można podszkolić swoje umiejętności, korzystając z porad i opieki instruktorów, można także zadbać o naukę jazdy na nartach dla dzieci, zapisując je na zajęcia w licznych szkółkach narciarskich.

Wśród atrakcji Bukowiny Tatrzańskiej oraz położonej niedaleko Białki Tatrzańskiej, są dwa nowoczesne aquaparki, korzystające z wydobywanych tutaj wód termalnych i przyciągające nie tylko zmęczonych po całym dniu na stoku narciarzy, ale też wielbicieli radosnego korzystania z wodnych zabaw. Oba aquaparki za pierwszym razem potrafią oszołomić wielością przygotowanych basenów i stref spa oraz saun. Część basenów z podgrzewaną wodą termalną nadaje się do korzystania z nich w zimie, dzięki czemu odwiedzający te miejsca mogą jednocześnie pławić się w ciepłych wodach podziwiając urokliwy zimowy pejzaż dookoła. Dodatkowym atutem obu tych miejsc, jest przygotowana tuż obok nich bogata baza noclegowa, dzięki czemu mogą być idealnym celem wypadów nie tylko na weekendy czy urlopy, ale też świętowanie specjalnych okazji w relaksującej wodzie lub na stokach narciarskich.

Jeśli szukamy jeszcze dodatkowych atrakcji poza stokami narciarskimi i zabawami w wodzie, można skorzystać m. in. poprowadzonych w gminie tras rowerowych. To w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się bowiem jeden z odcinków wyścigu rowerowego Tour de Pologne, więc także amatorzy mogą skorzystać na dobrym przygotowaniu miejscowości do przyjęcia wielbicieli jazdy na dwóch kółkach. Dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z rowerem, część podjazdów może być wyjątkowo wymagająca, m. in. ten prowadzący z Białego Dunajca do Gliczarowa, który zmusza mniej zaawansowanych rowerzystów do prowadzenia pojazdu, Rusiński Wierch do stacji CPN, trasa do Czarnej Góry Zagory czy pętla tatrzańska po obu stronach granicy licząca sobie 200 kilometrów. Wysiłek włożony jednak w jazdę rowerową w pełni wynagradzają oszałamiające widoki na panoramę tatrzańską. Warto jednak rozłożyć pokonywanie tych tras na mniejsze odcinki i zaopatrzyć się w wystarczającą ilość wody oraz rezerwowe cieplejsze ubranie, jeśli nie jesteśmy do końca pewni swojej wytrzymałości.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Bukowinie Tatrzańskiej.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
10 ℃
min. -3 ℃
maks. 10 ℃
opady 0.2 mm
słabe opady deszczu
jutro
11 ℃
min. 1 ℃
maks. 12 ℃
opady 0.4 mm
śnieg z deszczem
pojutrze
16 ℃
min. 5 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
2024-04-29
19 ℃
min. 8 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!