Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Licheń Stary - oferta noclegu w Licheniu Starym i okolice

  • 1

Noclegi w Licheniu

Noclegi w Licheniu są wybierane nie tylko przez pielgrzymów, ale także turystów zwiedzających to ciekawe miasto. Wśród ofert noclegu w Licheniu najwięcej jest kwater prywatnych, rozlokowanych wzdłuż ulicy Konińskiej, Gosławickiej (tuż przy brzegu Jeziora Licheńskiego) i Toruńskiej – blisko Golgoty i kościoła św. Doroty. Na tych ulicach oraz przy Granicznej i kard. S. Wyszyńskiego znajdują się również domy noclegowe i pokoje gościnne. Średnia cena noclegu wynosi ok. 20 zł. W okolicy dostępny jest także hotel przy ul. Klasztornej czy przy ul. Toruńskiej, gdzie zlokalizowane jest największe centrum konferencyjne w Wielkopolsce. Goście znajdą tam dodatkowe atrakcje, takie jak basen, SPA czy możliwość zorganizowania pikniku. Do dyspozycji turystów oddany jest również Dom Pielgrzyma przy ulicy Klasztornej oraz kwatery prywatne zaraz obok terenu świątyni.

Informacje o Licheniu Starym

Niewielka wieś w Wielkopolsce z największą w Polsce świątynią – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Licheń to jeden z głównych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce i jeden z większych na świecie. Historia tego miejsca rozpoczęła się – według legend - kiedy kowal Tomasz Kłossowski zawiesił w Lesie Grąblińskim obrazek Matki Bożej z wizerunkiem orła białego na piersi. Od tego czasu tutaj dokonywały się liczne cuda i uzdrowienia, w tym w latach 1850-52 pasterz Mikołaj Sikatka był świadkiem objawień Maryi. Sanktuarium upamiętniające tamte wydarzenia wybudowano w 2004 r. Wśród wielu ciekawostek o świątyni jest ta, że bazylika posiada tyle okien, ile dni jest w roku – 365, tyle drzwi, ile tygodni – 52, tyle kolumn, ilu apostołów oraz 33 schody, które nawiązują do długości życia Jezusa. Licheń Stary leży Jeziorem Licheńskim, ok. 15 km od Konina, przy autostradzie A2.

Z wizytą w największej bazylice w Polsce

Głównym celem wizyty w Licheniu jest zwykle Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Budowla zaprojektowana w kolorystyce złotej przypomina kołyszący się łan zboża, którego symbolika widoczna jest w wielu elementach. W sanktuarium znajduje się dzwon „Maryja Bogurodzica”, który waży 15 ton i jest największym w Polsce i trzecim tak dużym w Europie. Usłyszeć tu można również największe w Polsce organy (ok. 20 tysięcy piszczałek grających na 157 głosów). Warto zobaczyć widok z tarasu umieszczonego na wieży o wys. 141 m (dostęp także windą) i udać się do Lasu Grąblińskiego, położonego 2 km od bazyliki, legendarnego miejsca objawień i cudów. W lesie znajduje się droga krzyżowa oraz kapliczki – w jednej umieszczono kamień, na którym są ślady stopy Matki Bożej. W pobliżu ulokowana jest także 25-metrowa Golgota z postaciami Maryi i św. Jana oraz Ściana Pamięci Narodowej – miejsce walk Polaków podczas II wojny światowej. Warto zwiedzić w tym miejscu Kaplice Męczenników i Bohaterów Narodu Polskiego z rzeźbą gen. Sikorskiego oraz Mauzoleum Męczenników i Bohaterów II wojny światowej. Dodatkową przyrodniczą atrakcją w okolicy bazylik jest malownicze Jezioro Licheńskie.