2017-03-26 09:04

Rowerowy szlak przez sandomierskie winnice

Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego
Sandomierz, ul. Zamkowa

Sandomierz to region znany z uprawy winorośli już od XIII w. Warunki geograficzne i klimat sprawiły, że wytwarzanie wysokogatunkowego wina możliwe jest tutaj do dziś. Poza tym, winnice zrzeszają wielu gospodarzy, a także przyciągają turystów. Ulokowanie winnic stanowi swego rodzaju ścieżkę turystyczną, która rozciąga się na długości ok. 60 km. Szlak rozpoczyna się z Bulwaru Piłsudskiego i ul. Zamkowej. Później należy kierować się w lewo, w ul. Staromiejską (Park Piszczele będzie po naszej prawej stronie).

Pierwszy przystanek to Winnica Św. Jakuba (ul. Staromiejska 3, Wzgórze Świętojakubskie). Powstała w 2012 r., jest ona łatwo dostępna dla turystów, z uwagi na położenie blisko centrum. Są w niej organizowane m.in. pokazy jak pielęgnować winorośl. Powierzchnia winnicy wynosi 10 a.

Druga winnica – Złota nad Jarem – zlokalizowana jest przy trasie Sandomierz-Kraków (m. Złota 161, 5 km od centrum Sandomierza). Na powierzchni 81 a zobaczymy ok. 2400 krzewów, dzięki którym od 2014 r. wprowadza się wina na rynek. Można zwiedzić winnicę, zapoznać się z uprawą, a także odpocząć w altance.

Trzeci przystanek to winnica Faliszowice, w miejscowości o tej samej nazwie (Faliszowice 52, gm. Samborzec). Obecnie zajmuje się sprzedażą owoców i sadzonek winorośli, można tu także zaczerpnąć rady w temacie uprawy krzewów.

Kolejna winnica znajduje się we wsi Daromin (15 km od Sandomierza), gm. Wilczyce. Można zwiedzić teren gospodarstwa, a także skosztować trunków (to szczególnie popularne jest wśród grup zorganizowanych - jednak wymaga wcześniejszej rezerwacji terminu).

Ostatnia winnica, którą w okolicy Sandomierza można zobaczyć, to Winnica Sandomierska – Góry Wysokie. Zlokalizowana jest w dolinie rzeki Opatówki (Góry Wysokie 136), jest największa z opisanych dotychczas (pow. 1 ha), lecz cały czas się rozrasta. Właściciele tego gospodarstwa kontynuują rodzinne tradycje. Można tutaj posłuchać nie tylko o historii winiarstwa, ale także uprawie, pielęgnacji krzewów oraz gatunkach produkowanego wina.

Odwiedzenie winnic sandomierskich będzie na pewno ciekawym doświadczeniem dla turystów, którzy zdecydują się na przyjazd do miasta, gdzie bogata historia i tradycja winiarska pielęgnowana jest od wielu lat.

 

Jeśli szukasz noclegu w pobliżu, możesz skorzystać z jednej z poniższych propozycji

Dom Na Sandomierskiej Skarpie
~432m
cena za osobę od 50 PLN
15 miejsc
Kwatera Prywatna Słoneczne Ustronie
~853m
cena za osobę od 45 PLN
9 miejsc
Dom Turysty Centrum Zdrowia SALUS
~1424m
cena za osobę od 50 PLN
135 miejsc
Dobry Czas
~2336m
cena za osobę od 50 PLN
40 miejsc
więcej propozycji zakwaterowania znajdziesz kikając noclegi Sandomierz