Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Oświęcim - oferta noclegu w Oświęcimiu i okolice

Noclegi w Oświęcimiu

Baza noclegowa miasta Oświęcim skoncentrowana jest w jego zachodniej części, bowiem na tym obszarze mieści się zespół niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, odwiedzany przez turystów z całego świata. Kwatery przy ul. Maksymiliana Kolbego (tuż przy Kościele Sióstr Karmelitanek), przy ul. Stanisławy Leszczyńskiej oraz ul. Więźniów Oświęcimia, znajdują się najbliżej Miejsca Pamięci i Muzeum (w promieniu 450-500 m) i należą do jednych z najtańszych. Oświęcim jest miastem z dogodnym połączeniem drogowym i kolejowym (bezpośrednie połączenia kolejowe z Krakowem, Katowicami, Lublińcem, Budapesztem, Pragą i Wiedniem), dla podróżujących pociągiem optymalny będzie nocleg w okolicy ul. Powstańców Śląskich (350 m od dworca). Miasto podzielone przez rzekę Sołę, gdzie jej prawy brzeg graniczy z terenami Starego Miasta (hotele 100-200 m od rynku), które otaczają najważniejsze zabytki (zamek królewski, Muzeum Żydowskie i Synagoga, Kościół Wniebowzięcia NMP i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych). Komfortowe noclegi (ceny do 115 zł/doba) znajdziemy jadąc na wschód - hotel z ofertą spa przy ul. Dąbrowskiego oraz willa przy ul. Wróblewskiego. Sporadyczne występowanie noclegów można zauważyć w dzielnicy Dwory-Kruki, która ma charakter dzielnicy przemysłowej. Wśród wszystkich ofert dominują kwatery prywatne w przystępnych cenach (20% bazy noclegowej), lecz nie brakuje kilku hoteli ulokowanych po prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części miasta.

Oświęcim – Małopolskie szlaki historii

Jeden z najstarszych grodów z okresu dynastii Piastów i miasto historycznie zdeterminowane przez II wojnę światową. Tu zlokalizowany był niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i obóz zagłady – Auschwitz-Birkenau – obecnie tereny muzeum. To jedyny obóz koncentracyjny wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie w mieście działa także Centrum Dialogu i Modlitwy oraz Centrum Żydowskie. Oświęcim to jednak miasto o bogatej kulturze i tradycji, którą można podziwiać w zabytkowym centrum tego 800-letniego ośrodka. Średniowieczny rynek wraz z negotyckim ratuszem oraz XIII-wieczny zamek nad rzeką Sołą to niektóre historyczne atrakcje. Gospodarka Oświęcimia skupiona jest wokół przemysłu chemicznego. Miejscowość leży na styku województwa małopolskiego oraz śląskiego, w odległości 69 km od Krakowa oraz 36 km od Katowic. Przez Oświęcim przebiega droga krajowa nr 44. W pobliżu znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze - Katowice-Pyrzowice (62 km) oraz Kraków-Balice (53 km).

Oświęcim – Miasto Pokoju

Do najważniejszych miejsc odwiedzanych w Oświęcimiu należy Muzeum Auschwitz-Birkenau - symbol Holocaustu, z charakterystyczną bramą obozową i cegielnianymi blokami obozowymi otoczonymi murem. Muzeum odwiedza przez cały rok wiele tysięcy gości z całego świata. Dla upamiętnienia historii w mieście działa także Centrum Dialogu i Modlitwy oraz można tu zwiedzić również Synagogę Bractwa Studiujących Misznę i żydowski cmentarz, w którym znajduje się ponad 1000 płyt nagrobnych, a najstarsza pochodzi z 1757 r. Oświęcim należy także do najstarszych grodów w okresu dynastii Piastów w Polsce i tutejsza Starówka posiada wiele cennych zabytków. Niedaleko centrum Oświęcimia, tuż nad rzeką Sołą, znajduje się XIII-wieczny zamek, składający się z gotyckiej wierzy obronnej, murów obronnych oraz bastei. Pod zamkiem biegną 2 tunele podziemne z XX w. Jeden sprzed 1914 r., drugi wydrążony przez Niemców w okresie II wojny światowej, pełnił rolę schronu przeciwlotniczego. Miejscem wartym uwagi jest również rodzinne mauzoleum Hallerów w dzielnicy Dwory-Kruki zbudowane na początku XIX w. Do cennych dzieł w Oświęcimiu należą też freski sufitowe w Oświęcimskim Centrum Kultury - jedne z największych w Europie fresków, autorstwa Witolda Kaczanowskiego. W mieście odbywa się także wiele imprez i wydarzeń kulturalnych. Największą cykliczną imprezą jest Oświęcim Life Festival, na który przyjeżdżają gwiazdy muzyczne z Polski i ze świata. Od kilku lat imprezie towarzyszy wydarzenie sportowe – bieg uliczny „Tolerancja na sportowo”.