Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Sandomierz - oferta noclegu w Sandomierzu i okolice

Noclegi w Sandomierzu nazywanym Małym Rzymem

Baza noclegowa Sandomierza rozmieszczona wzdłuż trasy 79, a także 77 (do Przemyśla), będzie szczególnie korzystna dla tych, którzy podróżują służbowo pomiędzy tymi miastami i województwami. Tani nocleg w okolicznych kwaterach można znaleźć bardzo sprawnie, często bez wcześniejszej rezerwacji. Sytuacja zmienia się jeśli mowa o noclegach w centrum miasta. Im bliżej pięknej starówki (zaczynając od ul. Podwale Górne, Jana Długosza) zauważamy droższe apartamenty oraz kilka hoteli, które standardem (i ceną) dorównują tym w największych miastach w Polsce. Plusem położenia obiektów w centrum jest niewielka odległość od rynku i Zamku Królewskiego (3-5 min pieszo do ratusza i 10 min do zamku) oraz zjawiskowe widoki na Dolinę Wisły i Góry Pieprzowe. W tej okolicy Starego Miasta można także skorzystać z płatnych parkingów miejskich. Ceny apartamentów będą malały, gdy wybierzemy te położone w kierunku północnym – wzdłuż ul. Stefana Żeromskiego – skąd bardzo blisko do Bramy Opatowskiej jak i spokojnego terenu parku miejskiego (aleja lipowa, pomniki przyrody). Ważną informacją dla amatorów taniego, plenerowego wypoczynku jest to, że przy ul. Żeromskiego, można skorzystać z wypożyczenia przyczep campingowych. To punkt, z którego łatwo zwiedzać miasto pieszo (10 min do Parku Piszczele, 25 min do rynku) oraz trafić do dworca autobusowego (500 m).

Sandomierz - informacje

Położony na siedmiu wzgórzach Sandomierz, zachwyca swoim urokiem i historią miasta królewskiego, którego relikty do dziś tworzą zabytkowy zespół architektoniczny. Miasto uniknęło zniszczeń w czasie I i II wojny światowej, a zachowane tu perły architektury to pomniki przeszłości o światowej randze. Malownicze usytuowanie Sandomierza na granicy Gór Świętokrzyskich i Kotliny Sandomierskiej przyciąga tu turystów także walorami krajobrazu (unikalne wąwozy lessowe). Oprócz przemysłu – który w Sandomierzu rozwija się na prawobrzeżnej części miasta – w ośrodku rozwija się uprawa owoców i warzyw - miasto jest głównym polskim eksporterem jabłek na Wschód (niemal w 60% zajmują tutaj tereny rolne bogate w żyzne gleby). Miasto położone jest na trasie drogi krajowej nr 79, która podążając za biegiem Wisły, prowadzi od Warszawy, przez Kraków do Bytomia.

Miasto z tradycjami

Już od XV w. Sandomierz odgrywał ważną rolę w handlu, poprzez położenie na trasie „drogi wiślanej”. Dziś dzięki usytuowaniu miasta nad Wisłą można podziwiać panoramę zachodzącego w słońcu miasta, z katedrą i zamkiem królewskim płynąc na pokładzie statku wycieczkowego. Spacerując po mieście koniecznie trzeba wstąpić do Kościoła św. Jakuba, zwrócić uwagę na gotycko-renesansowy ratusz miejski i kamienice mieszczańskie oraz zobaczyć widok z Bramy Opatowskiej. To tutaj mieści się jedna z najstarszych i prestiżowych szkół w Polsce (Collegium Gostomianum zał. w 1602 r.) oraz Dom Długosza. Znakiem rozpoznawczym miasta stały się jego podziemne piwnice i lochy (porównywane do rzymskich katakumb), a także krzemień pasiasty („polski diament”) występujący rzadko, a wydobywany u stóp Gór Świętokrzyskich już przez ok. 2 tys lat. Rodzinnemu wypoczynkowi i pieszym wycieczkom sprzyjają tutejsze wąwozy lessowe (ściany Wąwozu Królowej Jadwigi dochodzą do 10 m wysokości). W Sandomierzu krzyżują się szlaki rowerowe – do Opatowa, Ujazdu, Leżajska – a także piesze – zwarty szlak Małopolskiej Drogi św. Jakuba (do Santiago de Compostela), Szlak Cysterski oraz Szlak Architektury Drewnianej. W całorocznym kalendarium sandomierskich wydarzeń znajdziemy obchody święta św. Patryka, kulturalny Festiwal Filmów Niezwykłych oraz majówkę w rekreacyjnym stylu. Turnieje rycerskie rozpoczynają każdy sezon pokazami historycznych widowisk oraz dawnych zwyczajów Sandomierza (zmiana wart, średniowieczne tańce). Lipcowe koncerty organowe zapraszają do wysłuchania niecodziennej muzyki w murach zabytkowej Bazyliki Katedralnej.