Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Kazimierz Dolny - oferta noclegu w Kazimierzu Dolnym i okolice

Noclegi w Kazimierzu Dolnym

Baza noclegowa pięknego Kazimierza Dolnego nad Wisłą skoncentrowana jest głównie w dwóch obszarach: wzdłuż rzeki (nocleg w tym miejscu daje możliwość podziwiania zakola Wisły, nieopodal przestronny parking) oraz równolegle do jednej z głównych ulic – Nadrzecznej i jej przedłużenia (opcja tańsza, lecz w pobliżu równie atrakcyjnych miejsc: Mały Rynek, Wąwóz Małachowskiego). Droższy nocleg zarezerwować można w kilku hotelach (niektóre z nich ze strefą relaksu) i nadwiślańskich apartamentach w okolicy ul. Zamkowej i al. Kazimierza Wielkiego, których renesansowa zabudowa pamięta czasy królewskie. W kierunku południowo-zachodnim, w części miasta o nazwie Jeziorszczyzna, skorzystać można z ofert agroturystyk, w których nocleg będzie tańszy, a ich położenie blisko drogi nr 824 pozwoli na zwiedzenie nie tylko centralnych, ale i przygranicznych części województwa lubelskiego.

Kazimierz Dolny – perła polskiego renesansu

Kazimierz Dolny zwany Kazimierzem nad Wisłą to miasteczko leżące w Małopolskim Przełomie Wisły na zachodzie Wyżyny Lubelskiej. Ze względu na swoje położenie, razem z Puławami i Nałęczowem należy do tzw. „trójkąta turystycznego”. Do dziś układ urbanistyczny miasta świadczy o jego handlowym charakterze na szlaku wiślanym. Żegluga i handel zbożem w XVI w. determinowały rozwój i bogacenie się miasta, w którym powstały jedne z najpiękniejszych budowli renesansu. Na wzgórzu widnieje Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja (XVI w.), a w nim majestatyczne i prawdopodobnie najstarsze organy w Polsce. Zbudowane z dwóch czterooktawowych manuałów oraz klawiatury nożnej, stanowią unikat na skalę światową. Zespół zabytkowy miasta od 1994 r. posiada status Pomnika Historii.

Cenna zabudowa miasta

Turystyka w Kazimierzu Dolnym rozwinęła się prężnie w II połowie XX w. za sprawą decyzji o restaurowaniu jego zabytkowej części. Gruntowne remonty kościołów (Farny, kościół szpitalny, Klasztor Reformatorów) nadały Kazimierzowi miano jednego z najważniejszych ośrodków w Polsce, przyciągając uwagę turystów i artystów z kraju i zagranicy. Dawna Synagoga to świadectwo zdobienia polichromią naścienną (dziś w bocznych jej częściach można wynająć pokoje). Kamienice Przybyłowskich z płaskorzeźbami są połączeniem miejscowej tradycji budowlanej i wpływów włoskich. Uważa się, że posiadają z najpiękniejszych attyk w Polsce. Warto polecić także ruiny zamku (którego część zaadaptowano na koncerty plenerowe, wystawy i spektakle) oraz jego basztę, z której zobaczyć można panoramę magicznego miasta. Do kulturalnych wydarzeń cyklicznych należy zaliczyć czerwcowy Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (połączony z targami sztuki ludowej) oraz sierpniowe dni kinomanów Dwa Brzegi – imprezę poświęconą filmowi i sztuce.