Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Leszno - oferta noclegu w Lesznie i okolice

Noclegi w Lesznie

Największy wybór miejsc noclegowych w Lesznie znajdziemy w obrębie dzielnicy Śródmieście. Od północy i południa rynek otaczają ulice Zakątek i Szkolna i to wokół nich gromadzi się najwięcej drogich obiektów noclegowych. Znajdziemy tu m. in. hotel z widokiem na XVII-wieczny ratusz, 150 m od Bazyliki Mniejszej Św. Mikołaja. To rejon, gdzie ceny sięgają ok. 300 zł, lecz widok z okien pozwoli podziwiać klimatyczne ulice rynku (deptak na ul. Słowiańskiej) z zabytkowymi kamienicami. Odchodząca od zabudowań centrum ul. Niepodległości, prowadzi do granic dzielnicy Antoniny (z dawnym folwarkiem), gdzie znajdziemy jedne z najtańszych ofert (nawet od 15 zł). To także rejon, który może posłużyć jako baza wypoczynkowa podczas podróży do Kalisza i dalej do Łodzi, a także do Rawicza. Noclegi na południu miasta (dzielnica Międzytorze, Zaborowo – 2,5 km od centrum) to optymalny wybór dla rodzin z dziećmi - pozwolą szybko przedostać się do Galerii Leszno oraz mini zoo w Parku Tysiąclecia (który graniczy z parkiem linowym). Po zachodniej stronie miasta (wzdłuż drogi krajowej nr 12 do Głogowa) na terenie Strzyżewic częściowo włączonych do Leszna, możemy zanocować w kilku obiektach oddalonych o 700-1500 m od cywilnego lotniska Leszno-Strzyżewice (imprezy lotnicze, zawody, szkółka). Noclegi w Lesznie wybierają także osoby podróżujące do dwóch otaczających go aglomeracji - Poznania (87 km na północ od Leszna) oraz Wrocławia (97 km na południe).

Informacje o Lesznie

Wielkopolskie Leszno to miasto założone w XIV w. Siedziba magnackiego rodu Leszczyńskich, z którego wywodził się król Stanisław Leszczyński. Ród był właścicielem miasta do XVIII w. Reprezentacyjny barokowy ratusz, Pałac Sułkowskich oraz zabytkowa kolegiata św. Mikołaja to ślady po czasie rozkwitu Leszna, kiedy to miasto było ważnym ośrodkiem reformacji w Polsce. Obecnie w miejscowości rozwija się przemysł (otwarto podstrefę Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) i handel. Leszno stanowi także ważny węzeł w transporcie kolejowym. Miasto leży pomiędzy Poznaniem (73 km) i Wrocławiem (97 km), przy drogach krajowych nr 5 i 13, w odległości 55 km od Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Królewski weekend w mieście Leszczyńskich

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od rynku w Lesznie znajdującego się na Starym Mieście. Centralną część zajmuje barokowy XVII-wieczny ratusz będący siedzibą władz miasta, uznawany za jeden z najbardziej urokliwych w Wielkopolsce. Na fasadzie znajduje się tablica pamiątkowa z okazji 300-lecia urodzin króla Stanisława Leszczyńskiego, a wokoło zabytkowe kamienice. Blisko centrum, przy ul. Narutowicza znajduje się Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego. Budynek jest dawną synagogą najważniejszej gminy żydowskiej w Wielkopolsce. Siedziba główna Muzeum Okręgowego w Lesznie mieści się przy ul. Metziga. Najstarszą budowlą sakralną w mieście jest kościoł św. Mikołaja. Kolegiata jest rodowym mauzoleum Leszczyńskich. Warto zwrócić uwagę na bogatą dekorację rzeźbiarską, obrazy Szymona Czechowicza oraz ołtarz główny. Przy placu Metziga znajduje się kościół św. Krzyża – dawny kościół luterański. Ciekawym budynkiem jest znajdujący się przy ul. Wałowej Dom Heymanna Tinta. Jest to kamienica z początku XX w. wzniesiona dla jednego z najbogatszych kupców w Lesznie. Blisko centrum miasta, na skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Ofiar Katynia, położony jest zabytkowy park przy Placu Kościuszki. Od wschodniej strony parku prowadzi droga dojazdowa do dawnego pałacu Sułkowskich, siedziby rodu Leszczyńskich. Pałac znajduje się w otoczeniu zieleni, stawu oraz spacerowych alei. Nieopodal zlokalizowany jest Park Tysiąclecia ze ścieżką edukacyjną zawierającą 36 tablic przyrodniczych. To miejsce odwiedzane przez wycieczki szkolne (bezpłatne mini zoo). Dla aktywnych wyjątkową atrakcją jest rajd konny „Szlakiem króla Stanisława”, który obejmuje ponad 150 km szlaku. Region Leszna obfituje w walory przyrodnicze, co stwarza warunki do wycieczek pieszych, rowerowych oraz Nordic Walking. Dla zmotoryzowanych ciekawą opcją będzie wizyta w Wielkopolskim Parku Narodowym nad Wartą znajdującym się na drodze z Leszna do Poznania. Leszno jest znane z rozgrywek żużlowych (klub Unia Leszno). Odbywają się tutaj także: Piknik Szybowcowy, Jarmark Kupiecki „Szlifowanie Bruku” czy Dni Leszna.