Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Tuchola - oferta noclegu w Tucholi i okolice

  • 1

Baza z noclegami w Tucholi

Noclegi w Tucholi będą odpowiednim wyborem dla turystów podróżujących nie tylko po terenach Borów Tucholskich, ale także po wschodniej części pasa Pojezierza Południowopomorskiego (sięgającego do Wysoczyzny Świeckiej). Granice miasta sięgają najdalej do terenów leśnych na południu (Świt, Piła-Młyn) i północnym-wschodzie (Wymysłowo). W tych rejonach rozmieszczenie bazy noclegowej jest dość równomierne, więc znalezienie noclegu z dogodnym dojazdem do zabytkowej starówki nie będzie stanowiło problemu. Na obrzeżach Tucholi spotkamy najwięcej agroturystyk, a w centrum dominują kwatery prywatne, których atutem są przystępne ceny (od 20 zł). Noclegi w centrum (które otaczają zachowany do dziś układ przestrzenny), spotkamy w pobliżu Muzeum Borów Tucholskich (ul. Podgórna 3) oraz Kościoła Bożego Ciała. Część kwater mieści się przy ul. Warszawskiej (pokoje gościnne), która graniczy z Głęboczkiem (to niewielkie jeziorko z terenem zagospodarowanym do odpoczynku i spacerów). Z ul. Warszawskiej łatwo trafić do stacji kolejowej (pociągi wyruszają do Bydgoszczy, Chojnic, Czerska i Grudziądza) i na osiedle Rudzki Most. Tam znajdziemy jedne z droższych propozycji na nocleg (do 150 zł), do których należy zaliczyć hotel i ośrodek wypoczynkowy. Niżej, w zakolu Brdy, będzie okazja do skorzystania z pola namiotowego przy ul. Świeckiej. Tuchola nazywana jest „stolicą” Borów Tucholskich, lecz bez względu na wybór noclegu, zawsze blisko będzie do typowych dla tego rejonu atrakcji (3 rzeki, 3 jeziora i lasy).

Tuchola – stolica Borów Tucholskich

Główne miasto w malowniczym regionie Borów Tucholskich oraz Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Teren zamieszkiwany przez rdzenną grupę etniczną – Borowiacy Tucholscy, cechujący się gwarą borowiacką (kaszubska oraz wielkopolska). Historycznie osada handlowa, później centrum administracyjne i siedziba władz. Obecnie przemysł gminny oparty jest na przetwórstwie drewna oraz produkcji meblarskiej. W XIII/XIV w. zabudowa miejska podzielona była na dwie części – miejska drewniana oraz zamkowa murowana. Ciekawostką jest, że bitwa pod Grunwaldem została zakończona w Tucholi, gdzie Krzyżacy poddali się bez walki. Miasto leży w województwie kujawsko-pomorskim, przy rzece Brda, przy drogach wojewódzkich o nr 237, 240 oraz 241. Tuchola oddalona jest 60 km od Bydgoszczy i 73 km od Grudziądza.

Wakacje w hafciarskim zagłębiu - Tuchola

W Tucholi zachowany został pierwotny, średniowieczny układ urbanistyczny, którego cechą główną jest duży rynek oraz prowadzące do niego prostopadle uliczki. Do czasów obecnych zachowały się fragmenty murów miejskich i zamkowych z XIV/XV w. Na terenie miasta znajdują się dwa zabytkowe cmentarze jeńców wojennych z lat 1914-1928 oraz z wojny polsko-bolszewickiej z lat 1920-1921. W Tucholi intensywnie rozwija się kultura ludowa oraz działalność zespołów folklorystycznych. Cenione są zwłaszcza koronkowe rękodzieła powstające według reguł szkoły tucholskiej lub borowiackiej. Miasto jest siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego, szczególnym świętem regionu są Dni Borów Tucholskich, czyli impreza społeczno-kulturalna. Bory Tucholskie stanowią jeden z największych lasów sosnowych w kraju. Na jego terenie znajduje się duża ilość jezior, gdzie 40 z nich przekracza powierzchnię 1 km2. Na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego znajduje się zabytkowa budowla hydrotechniczna – akwedukt w miejscowości Fojutowo. Budowla, która wzorowana jest na rzymskich akweduktach ma 75 m długości i stanowi najdłuższy obiektem tego typu w Polsce. Interesującym miejscem wartym odwiedzenia jest także Muzeum Indian Północnoamerykańskich im. Długiego Pióra przybliżające kulturę i życie codzienne Indian. Grodzisko Raciąż to rekonstrukcja średniowiecznego grodu kasztelańskiego – spacer po tym miejscu przenosi zwiedzających w przeszłość. Tuchola daje możliwość aktywnego spędzania czasu na szlakach rowerowych, pieszych czy spływach kajakowych Brdą. Znanym w regionie wydarzeniem sportowym jest doroczny wrześniowy Bieg Borowiaka.