Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Rezerwat Przyrody Ciechocinek

Noclegi w pobliżu Rezerwatu Przyrody Ciechocinek

Rezerwat Przyrody Ciechocinek

Rezerwat Przyrody w Ciechocinku charakteryzuje jedno słowo: halofity. Odnosi się ono do rzadko występującego (zwłaszcza w Polsce) gatunku roślin słonolubnych. To dzięki nim teren ten określany jest także jako Rezerwat Słonorośli. Rośliny te są bardzo odporne na wysokie zasolenie gleby i właśnie dla ochrony tych okazów flory stworzono rezerwat, który dziś odwiedzać można korzystając z dobrodziejstw Ciechocinka.

Garść najważniejszych informacji

Cały teren rezerwatu to powierzchnia o wielkości 1,88 ha. Leży on w sercu Ciechocinka, niedaleko tężni nr 1 i 3 w mezoregionie Kotliny Toruńskiej. Status rezerwatu uzyskał w roku 1963 na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Pod łąkami rezerwatu przepływa rów, który doprowadza solankę z fontanny “Grzybek” do trzech tężni ciechocińskich. Właśnie dzięki temu gleba nasycana jest solą, którą tak polubiły rzadkie gatunki halofitów. Ich rozwój w głównej mierze uzależniony jest od transportu solanki, dlatego tak ważna jest ochrona całej infrastruktury. Wśród tych nielicznie spotykanych roślin znaleźć można w rezerwacie ponad 10 gatunków okazów, które naturalnie nie występują na żadnym innym terenie Polski. Należą do nich między innymi solanka kolczysta, soliród zielny, sit żabi, komonica skrzydlatostrąkowa czy aster solny, które bezpiecznie mogą się rozwijać na terenie rezerwatu.

Szlakiem Stanisława Noakowskiego

Rezerwat Przyrody w Ciechocinku stanowi część szlaku turystycznego imienia Stanisława Noakowskiego. Zaczyna się on w Toruniu i kończy Nieszawie, a jego łączna trasa wynosi 40 kilometrów. Uwzględnienie rezerwatu na tak długim odcinku świadczy tylko o wysokich walorach, którymi charakteryzuje się to miejsce. Ponadto rezerwat w połączeniu z innymi zabytkami sprawia, że Ciechocinek staje się znaczącym kurortem uzdrowiskowym w Polsce.

Wskazówki dla zwiedzających

Aby wejść na teren rezerwatu nie trzeba uiszczać żadnych opłat. Nie ma także ograniczeń godzinowych, podczas których można zwiedzać teren. Należy jednak pamiętać, iż w ramach ochrony gatunków roślinnych ograniczone jest poruszanie po terenie rezerwatu - na spacery wyznaczone są specjalne szlaki piesze, poza którymi panuje zakaz poruszania się.

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu Przyrody Ciechocinek