Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Śląskie w Katowicach

Noclegi w pobliżu Muzeum Śląskiego w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach

Katowicką Strefę Kultury tworzy wiele miejsc, ale jednym z najciekawszych i godnych polecenia (wraz z infrastrukturą okolicznego parku) jest Muzeum Śląskie. Usytuowanie muzeum nie jest przypadkowe. By podkreślić znaczącą rolę tego regionu i przede wszystkim rolę przemysłu na obszarze Śląska nowy gmach muzeum, którego budowę rozpoczęto w 2004 roku powstał na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Katowice”, obecnie już nieczynnej.

Podziemne muzeum

Unikatowa Kopalnia Kultury, jak często nazywane bywa to miejsce, to wspaniała i niespotykana wycieczka w głąb ziemi - poniżej 14 metrów, gdzie na trzech kondygnacjach udostępniono: Galerię Sztuki Polskiej Współczesnej i Galerię Sztuki Polskiej Dawnej, Galerię Śląskiej Sztuki Sakralnej, a także Galerię Plastyki Nieprofesjonalnej. Muzeum Śląskie to także miejsce, gdzie dostępne są sale edukacyjne, biblioteka, sala audytorium na ponad 300 miejsc oraz sale na wystawy czasowe, a wszystko to ulokowane w odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni pod ziemią. Otoczenie obiektów Muzeum Śląskiego to także dostępny dla zwiedzających taras wieży widokowej – dawny szyb Warszawa II, gdzie z wysokości 40 metrów nad ziemią możemy podziwiać nie tylko miejsce, w którym się znajdziemy, ale także panoramę miasta.

Początki działalności muzeum

Muzeum Śląskie w Katowicach powstało w 1929 roku, powołane zostało przez Sejm Śląski. Pierwszym miejscem, gdzie eksponowano zabytki był gmach Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego. W czasie II wojny światowej został zniszczony, budowany dużo wcześniej nowy gmach muzealny. Zniszczone i zrabowane zostały również zbiory, a te które ocalały przeniesiono do Bytomia do Muzeum Górnośląskiego. Muzeum Śląskie ponowną działalność rozpoczęło w 1984 roku, gdzie przy al. Korfantego w eklektycznym budynku dawnego hotelu otworzyło swe podwoje, by pokazać historię polskości tego przemysłowego regionu.

Zbiory muzeum to przede wszystkim kolekcja malarstwa polskiego pochodząca z czasów od XIX wieku do lat współczesnych. Można tu podziwiać obrazy znanych artystów: Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i innych. Muzeum w swoich zbiorach posiada także obrazy twórców nieprofesjonalnych, na wyróżnienie w tym miejscu zasługuje nie tylko słynny obraz „Walka” Teofila Ociepki, ale cała twórczość tego artysty. Malarz siódmego dnia, jak nazywano Teofila Ociepkę, to artysta szczególnie związany ze Śląskiem nie tylko przez swoje artystyczne prace, ale miejsce, w którym pracował i żył.

Muzeum Śląskie zostało wpisane w 2006 roku do Państwowego Rejestru Muzeów.

Zwiedzanie

Od 2015 roku obiekt mieści się przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 8:00-20:00. Obiekt dostępny jest dla osób niepełnosprawnych. Przy muzeum znajduje się parking, do 6 godzin parkowanie w cenie biletu.

Cennik biletów to szeroka oferta w zależności od preferencji, można wybrać: bilety jednodniowe, 7-dniowe, wystawy czasowe, wystawy czasowe i stałe, wspólny bilet – dwa muzea, zwiedzanie kopalni albo bilet roczny. Obiekt akceptuje kartę dużej Rodziny. Dostępne są także bilety rodzinne. Więcej szczegółowych informacji na stronie internetowej muzeum: https://muzeumslaskie.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Śląskiego w Katowicach