Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Domu Ludowego w Bukowinie Tatarzańskiej

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

W 1923 roku w Bukowinie Tatrzańskiej powstał specjalny Komitet Budowy Domu Ludowego, który miał pomóc w budowie specjalnej placówki kulturalnej we wsi. Rozpoczęły się starania o nabycie odpowiedniej ziemi pod budowę oraz zgromadzenia funduszy. Pieniądze na budowę zbierano przez kilka lat i dopiero w latach 1928 - 1932 zbudowano Dom Ludowy.

Charakterystyka budynku

Budynek został zbudowany na planie wydłużonego prostokąta. Hol główny budynku został oświetlony malowanymi w szkle lampionami. Znajdują się tam również portrety prezesów Domu Ludowego oraz miejscowych górali. Na paterze, w głównej części budynku znajduje się sala teatralna, która może pomieścić 200 osób. Sala ta składa się ze sceny, dwóch garderób widowni oraz galerii. Ozdobą sali są ręcznie malowane na szkle żyrandole oraz rzeźbiona panorama Tatr. Jest to dzieło znanego artysty ludowego Władysława Koszarka. W podziemiu Domu Ludowego znajduje się Bukowiańska Szkoła Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej, w której poznać można takie rzemiosła jak malarstwo na szkle, ceramikę czy haftowanie. Podziemia zawierają pracownie malowania na szkle oraz pracownie ceramiki. W podziemiu znajduje się również sala zwana „Świetlicą”, na której odbywają się różne imprezy kulturalne oraz wystawy ludowej twórczości.

Kultywowanie własnej tradycji

Dom Ludowy jest to jeden z największych budowli drewnianych w Polsce. Jest to budynek, w którym kultywowana jest tradycja tamtejszych mieszkańców. Do dnia dzisiejszego jest to miejsce tętniące życiem kulturalnym. Odbywają się tu liczne przedstawienia, występy oraz zebrania wiejskie. To miejsce, w którym spotykają się ludzie dążący do rozwoju Bukowiny i Podhala. Na terenie budynku działa teatr amatorski. Prowadzone są również zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Podczas spotkań dzieci uczą się muzykowania góralskiego oraz tradycyjnej sztuki góralskiej. Przy Domu Ludowym działają zespoły regionalne tj. „Orlęta” oraz „Mali Wierchowianie”.

Wydarzenia cykliczne

Od kilku lat w budynku organizowane są również imprezy o zasięgu ogólnopolskim. Zimą jest to „Góralski Karnawał”, zaś latem „Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych”. Działalność Domu Ludowego jest bardzo pozytywnie odbierana zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Budynek jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 17:00.

Oficjalna strona internetowa: http://domludowy.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Domu Ludowego w Bukowinie Tatarzańskiej