Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Noclegi w pobliżu Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Łódź była ważnym ośrodkiem przemysłowym. Od momentu swojego powstania kojarzona była z ulicą Piotrkowską łączącą Piotrków Trybunalski ze Zgierzem oraz z przemysłem włókienniczym. Wspomniany przemysł włókienniczy był powodem rozkwitu miasta. Władze Łodzi nie zapomniały o swoich korzeniach i na przestrzeni lat postanowiono dokumentować osiągnięcia oraz pielęgnować historię miasta. Łódzka Manufaktura utrzymująca architekturę starych fabryk włókienniczych czy Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to pomniki hołdujące historii miasta. O ile Manufaktura swoim wyglądem przypomina XIX wiek o tyle Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przenosi w czasy rozkwitu przemysłu włókienniczego.

Trudne początki

Pierwsze próby powstania Centralnego Muzeum Włókiennictwa nastąpiły w 1952 roku, w którym Krystyna Kondratiukowa utworzyła dział tkactwa w łódzkim Muzeum Sztuki. Odrębna jednostka nazwana Muzeum Historii Włókiennictwa została powołana 1960 roku. Dopiero w roku 1975 nazwę przekształcono na Centralne Muzeum Włókiennictwa, a 2013 roku uzyskało nazwę stosowaną do dziś, czyli Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Oferta Muzeum

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest największym w Europie i unikalnym w skali świata muzeum poświęconym włókiennictwu. Posiada imponującą kolekcję obiektów związanych z historią włókiennictwa, bogate i zróżnicowane zbiory tkaniny przemysłowej, artystycznej, odzieży i akcesoriów z różnych okresów. Jest organizatorem wielu wystaw i wydarzeń skupionych wokół działalności wybitnych twórców tkaniny artystycznej oraz ekspozycji poświęconych modzie. Do najważniejszych z nich można zaliczyć wystawy takie, jak „Metamorfizm” Magdaleny Abakanowicz, „Jerzy Antkowiak – Moda Polska” czy „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja” prezentująca obiekty z kolekcji projektanta oraz powojennych paryskich mistrzów haute couture. Niezmiennie od 1975 roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest gospodarzem i organizatorem Międzynarodowego Triennale Tkaniny - najstarszej i najważniejszej prezentacji zjawisk związanych z medium tkaniny. Wydarzenie odbywa się cyklicznie co 3 lata.

Muzeum posiada także bogatą ofertę warsztatów i zajęć edukacyjnych skierowanych dla dzieci i dorosłych, w trakcie których – poprzez swobodną ekspresję i eksperymentowanie – uczestnicy sami tworzą i poznają szeroko pojętą sztukę.

Ważną częścią muzeum jest Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawny Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej). Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Pięć drewnianych domów wypełnia wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiadająca historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.

Przydatne informacje

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma różne godziny otwarcia zmienne każdego dnia. Cena biletów uzależniona jest także o zakresu zwiedzania muzeum i waha się od 6 zł do 15 zł.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem www.cmwl.pl

Polecane obiekty w pobliżu Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi