Suwałki

Suwałki

Położone w północno-wschodniej Polsce Suwałki znane są wszystkim Polakom jako tradycyjny „biegun zimna” ze względu na panujące tutaj wyjątkowo niskie temperatury w zimie. Rzeźba terenu, z jego charakterystycznymi wzgórzami morenowymi i jeziorami polodowcowymi porównywana jest nawet do Skandynawii. W lecie z kolei można trafić tu na typowe dla klimatu kontynentalnego temperatury stosunkowo wysokie, co powoduje, że miasto jest popularne wśród turystów, chętnie przyjeżdżających tutaj ze względu na wyjątkowo atrakcyjne położenie: wśród jezior, rzek, przepięknych lasów i terenów puszczańskich. Hasłem przewodnim miasta stało się w ostatnich latach „Pogodne Suwałki” – jak twierdzą bowiem jego mieszkańcy, można tutaj spotkać wyjątkowo radosne i dobrze nastawione do życia osoby.

Historia Suwałk

Początki tego miasta sięgają XVII wieku, kiedy w jego miejscu powstała założona przez kamedułów osada, położona na szlaku handlowym, łączącym Grodno i Merecz z Królewcem. Prawa miejskie na prawie magdeburskim osada zyskała w 1720 roku, nadane jej przez Augusta Mocnego. Na początku XIX wieku miasto straciło charakter zakonny, bowiem po wcieleniu go do Prus, nowe władze miasta nakazały opuszczenie kamedułom ich klasztoru. Po wcieleniu Suwałk do Księstwa Warszawskiego, miasto zyskało nowy charakter: z nowo wybudowanym ratuszem, wybrukowanymi ulicami i nowoczesnym oświetleniem. Wiek XIX to dalszy rozwój miasta, w którym powstał m. in. nowy kościół, synagoga, urząd pocztowy, komisariat policji oraz kościoły innych wyznań niż katolickie: protestanckiego i prawosławnego. W okresie międzywojennym miasto rozkwitło ze względu na rozwój handlu: powstały w nim wodociągi i elektrownia. Wcielenie do Prus Wschodnich w okresie II wojny światowej spowodowało poważne zniszczenia miasta.

Dzisiejsze Suwałki to miasto z pieczołowitością odnawiające swoje zabytki z okresu neoklasycyzmu, upamiętniające znanych mieszkańców: m. in. dom Marii Konopnickiej, dom rodziny Czesława Miłosza, malarza Alfreda Wierusza oraz kościoły: katolicki, ewangelicki i dawną cerkiew prawosławną – obecnie także świątynię katolicką.

Co warto zobaczyć w Suwałkach?

Zabytkowe kamienice, spływ kajakowy Czarną Hańczą, żeglowanie po Jeziorze Wigry, a może spacer śladami Marii Konopnickiej? Suwałki mają do zaoferowania wiele atrakcji dla wybierających się tutaj turystów. W mieście zorganizowano tzw. Suwalskie Ścieżki Kulturowe, które pozwalają w pełni poznać ciekawą architekturę i historię tego miasta. Możemy podążyć ścieżką klasycystyczną, trafiając dzięki niej m. in. do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościoła ewangelickiego, do dawnego gimnazjum męskiego, dawnej poczty, księgarni czy domu Marii Konopnickiej lub ścieżką spacerową wiodącą na zespół cmentarzy siedmiu wyznań, nad zalew Arkadię, most na Czarnej Hańczy, rynek, ulicę Chłodną oraz do odrestaurowanego Parku Konstytucji 3 Maja. Inny szlak turystyczny przygotowano dla wielbicieli literatury – Krasnoludki są na świecie oprowadzą nas po Suwałkach śladami baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Turystów przyciągają także nowoczesne obiekty, wybudowane w ostatnich latach, m. in. prężnie działający Suwalski Ośrodek Kultury z salą mieszczącą 700 widzów, w której odbywają się koncerty, spektakle i spotkania z interesującymi ludźmi; aquapark – zapraszający w mniej pogodne dni dzieci i ich rodziców oraz Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód z centrum konferencyjno-wystawienniczym, będący siedzibą wielu nowoczesnych firm, które zdecydowały się rozwijać na tym obszarze Polski.

Festiwale i wydarzenia kulturalne

Szczególną atrakcją kulturalną organizowaną od 2008 roku w mieście jest Suwalski Blues Festival, dzięki któremu znany popularyzator tej muzyki, dziennikarz radiowej Trójki Jan Chojnacki nazwał Suwałki europejską stolicą bluesa. Festiwal zdobył sobie bowiem licznych wielbicieli i dobrą markę świetną organizacją oraz przyciąganiem prawdziwych gwiazd tej muzyki. Wśród gości Suwalskiego Blues Festival do tej pory znalazły się tak uznane nazwiska i grupy, jak Ginger Baker Jazz Confusion, The Chris Duarte Group, Nikki Hill, Earl Thomas & The Royal Guard, Jeremy Spencer, Dżem, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Joe Bonamasssa i wielu innych. Impreza odbywa się w lipcu, co dodatkowo przyciąga do Suwałk nie tylko żeglarzy i turystów korzystających z uroków pobliskich jezior, ale także wielbicieli tej muzyki.

Dużą atrakcją w Suwałkach jest też organizowany w sierpniu Jarmark Kamedulski prezentujący regionalne rękodzieło, wyroby artystyczne oraz przysmaki tutejszej kuchni. W ciągu kilku dni dla mieszkańców i odwiedzających miasto turystów zorganizowane są także koncerty plenerowe gwiazd polskiej sceny muzycznej i kabaretowej.

Aktywny wypoczynek w Suwałkach

Wybierając się do Suwałk, nie możemy nie skorzystać z uroków okolicznej przyrody, z Jeziorem Wigry na czele, na którego półwyspie znajdziemy Wigry, gdzie mieści się zabytkowy klasztor kamedułów – założycieli dawnej osady w miejscu dzisiejszych Suwałk. Położenie w bezpośredniej bliskości Wigierskiego Parku Narodowego oraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego powoduje, że Suwałki są doskonałą bazą wypadową do wędrówek po przepięknych zakątkach Suwalszczyzny oraz po wschodnich Mazurach. Możemy zwiedzać je samochodem, możemy też bardziej aktywnie – na rowerze, w samym mieście znajdziemy bowiem liczne ścieżki rowerowe i wyznaczone trasy turystyczne pozwalające na nieśpieszne delektowanie się okoliczną przyrodą oraz zabytkami, wśród których są zespoły poklasztorne, ruiny pałaców i dworków lub architektura drewniana.

Noclegi w Suwałkach

Popularność turystyczna miasta przyczyniła się także do stworzenia tutaj obszernej bazy noclegowej, niemal na każdą kieszeń. Turyści mają więc do wyboru w Suwałkach noclegi w hotelach, na eurocampingu, w domach noclegowych i zajazdach, pokojach i apartamentach do wynajęcia lub w leśniczówkach wchodzących w skład bazy noclegowej Wigierskiego Parku Narodowego.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Suwałkach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
6 ℃
min. 2 ℃
maks. 8 ℃
opady 1.08 mm
słabe opady deszczu
jutro
4 ℃
min. 2 ℃
maks. 7 ℃
opady 4.46 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
3 ℃
min. 1 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-22
4 ℃
min. 1 ℃
maks. 4 ℃
opady 3.08 mm
śnieg z deszczem

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!