Lądek Zdrój

Lądek Zdrój

W Polsce nie brakuje przepięknych miejscowości, do których warto pojechać na wakacyjny odpoczynek, jednak podjęcie decyzji o wyborze tego najlepszego miejsca jest niezwykle trudne. Z pewnością jedną z ciekawszych miejscowości jest Lądek-Zdrój, do którego każdego roku dociera wielu nie tylko turystów, ale również kuracjuszy, którzy chcieliby nieco podreperować stan swojego zdrowia.

Położenie

Lądek-Zdrój to położone w województwie dolnośląskim uzdrowiskowe miasto, którego teren zaliczany jest obecnie do mezoregionu Góry Złotej. Warto również wiedzieć o tym, iż Lądek-Zdrój wznosi się na wysokości ok. 440-500 m n. p. m., ponieważ znajduje się pomiędzy Krowiarkami a pasem Gór Złotych, które znajdują się w Sudetach Wschodnich. Przez wiele lat miasto należało do ówczesnego województwa wałbrzyskiego, jednak po zmianach administracyjnych obecnie znajduje się w województwie dolnośląskim w dolinie rzeki Białej Lądeckiej.

Najważniejsze fakty historyczne

Lądek-Zdrój to polska miejscowość, której początki istnienia datuje się na 1282 rok, w którym to ówczesny książę wrocławski Henryk IV Probus nadał mu prawa miejskie. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, iż od końca XV wieku jest najstarszym polskim uzdrowiskiem. Niektóre źródła podają jednak, iż już w I połowie XIII wieku na terenie Lądka-Zdroju znajdowały się pierwsze urządzenia kąpielowe świadczące o istnieniu wówczas w tym miejscu uzdrowiska, jednak uległy one niestety zniszczeniu. Pod koniec XV wieku powstał najstarszy w mieście zakład przyrodoleczniczy, który został wzniesiony na tutejszym źródle „Jerzy”. Z pewnością jednym z ważniejszych momentów w historii Lądka-Zdroju było wybudowanie drogi, która połączyła miasto z innymi miejscowościami dzięki inicjatywie działającej wówczas na obszarze Kotliny Kłodzkiej księżnej Marianny Orańskiej. Wiele polskich miast podczas II wojny światowej uległo znacznemu zniszczeniu, jednak Lądek-Zdrój nie odniósł żadnych strat. W maju 1945 roku miasto zostało zajęte przez jeden z oddziałów Armii Czerwonej. W 1946 roku niemiecką nazwę miejscowości zastąpiono nazwą Lądek-Zdrój i od tego roku tutejsze uzdrowisko rozpoczęło prężne działanie.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Z racji tego, iż Lądek-Zdrój to typowo uzdrowiskowa miejscowość to wśród głównych zabytków znajdujących się na jej terenie należy zaliczyć przede wszystkim zakłady przyrodolecznicze, wśród których warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Zakład "Wojciech", który został wzniesiony pod koniec XVII wieku. Zakład ten gościł w dawnych latach wiele znamienitych osobistości, wśród których należy wymienić Oskara Kolbego, Władysława Gomółkę, a także króla pruskiego Fryderyka II.

Kolejnym interesującym zabytkiem jest neorenesansowy ratusz wzniesiony w 1872 roku, w którym obecnie znajduje się siedziba miejskich władz. Budynek przykuwa uwagę bogato zdobionymi gzymsami oraz fryzami, które nadały mu niepowtarzalny charakter. W mieście znajdują się ponadto dwa warte zobaczenia budynki sakralne, a mianowicie kościół św. Rocha wzniesiony w barokowym stylu pod koniec XIX wieku, a także Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, którego budowa trwała w latach 1688-1692.

Jednym z ciekawszych miejsc znajdujących się na terenie miejscowości jest Park Zdrojowy, na którego terenie znajduje się zakład przyrodoleczniczy "Wojciech". W zakładzie tym znajduje się basen wypełniony wodą termalną, w którym można odprężyć się, nabierając sił na walkę z codzienną rzeczywistością. Na terenie Parku znajduje się ponadto Pijalnia Wód Mineralnych oferująca wody siarkowo-fluorkowe, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, poprawiają wygląd skóry, a także pomagają wypłukać z organizmu zalegające w nim metale ciężkie. Park Zdrojowy to jedno z piękniejszych miejsc w całym mieście, gdyż znajduje się w nim nie tylko wspomniany zakład leczniczy, ale również kaplica zdrojowa, kawiarnia, fontanna, a także basen rekreacyjny. W okolicy Parku znajduje się również powstała w 1782 przepiękna Aleja modrzewiowa, a także Park 1000-lecia, na którego terenie rośnie kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów, które warto zobaczyć, ponieważ tworzą niespotykany nigdzie indziej krajobraz.

Aktywnie i kluturalnie

Zwolennicy aktywnego wypoczynku wybierając się w te strony, również nie powinni narzekać, ponieważ przez tę miejscowość przebiega kilka szlaków turystycznych, które można przemierzyć nie tylko pieszo, ale również na dwóch kółkach podziwiając roztaczające się wokół przepiękne krajobrazy. Warto również wiedzieć o tym, iż każdego roku w opisywanej miejscowości odbywają się cykliczne imprezy, wśród których warto zwrócić uwagę na Lądeckie Lato Baletowe, Lądeckie Lato Muzyczne, a także Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady.

Noclegi i zaplecze gastronomiczne

Uzdrowiskowy charakter tego miasta, a także liczne atrakcje turystyczne spowodowały dosyć duży rozwój zarówno bazy noclegowej, jak i zaplecza gastronomicznego w Lądku-Zdroju. Gdzie jednak można się zatrzymać i zjeść? W miejscowości znajdują się zarówno liczne hotele, jak i gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe, wille, sanatoria oraz pokoje w prywatnych kwaterach, dzięki czemu każdy turysta oraz kuracjusz powinien tutaj znaleźć coś najlepszego dla siebie.

Jeśli chodzi natomiast o zaplecze gastronomiczne to zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach znajduje się kilka restauracji serwujących dania nie tylko kuchni polskiej, ale również zagranicznej. Zwolennicy szybkich posiłków również znajdą coś dla siebie w kilku pizzeriach oraz barach szybkiej obsługi. Bez względu na preferencje, każdy nawet najbardziej wybredny turysta znajdzie coś odpowiedniego dla swojego podniebienia.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Lądku Zdroju.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
6 ℃
min. 1 ℃
maks. 8 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
12 ℃
min. 1 ℃
maks. 13 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
15 ℃
min. 5 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
2024-04-28
16 ℃
min. 7 ℃
maks. 18 ℃
opady 0.12 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!