Białystok

Białystok

Północno-wschodnia część Polski to oaza ciszy, spokoju i prawdziwe królestwo natury, tętniące nieprzerwanie wielobarwnym życiem od wielu wieków. Kraina podlaska to niedoceniany przez turystów zakątek naszego kraju, który jednak wbrew pozorom zaskoczy każdego z nas.

Lokalizacja

Białystok to stolica województwa podlaskiego, a zarazem największe miasto na Podlasiu. Licząca niespełna trzysta tysięcy mieszkańców miejscowość, roztaczająca się nad brzegiem rzeki Białej jest prawdziwą perłą Niziny Północnopodlaskiej. Ponadto sąsiedztwo z Białorusią, Litwą i Ukrainą wpłynęły na wielobarwność kulturową nie tylko tego miasta, ale i całego regionu.

Historia

Data założenia osady jest trudna do ustalenia. Pierwsze zapisy na kartach historii odnajdujemy z roku 1514, kiedy to na obszarze współczesnego Rynku Kościuszki krzyżowały się ważne szlaki handlowe, przy których powstawały pierwsze zabudowania. Jednak wierząc legendzie miasto zostało założone niemalże dwieście lat wcześniej, bo w 1320 roku przez księcia litewskiego Giedymina. W osadzie szybko powstawały karczmy, a także klasztory, a prawa miejskie otrzymała w 1745 roku. Malownicza zabudowa miasta jest prawdopodobnie dziełem architektów hetmana Jana Klemensa Branickiego, będącego w XVIII wieku głównym fundatorem zabytków, które turyści mogą podziwiać do dnia dzisiejszego. W latach 1807-1915 miasteczko znajdowało się pod zwierzchnictwem rosyjskim, zmieniając charakter na coraz bardziej przemysłową, między innymi za sprawą budowy kolei, łączącej Warszawę z Petersburgiem. Podczas niezwykle burzliwego okresu drugiej wojny światowej Białystok wszedł w skład Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Armia hitlerowska utworzyło getto, w którym w okrutnych warunkach przetrzymywano Żydów. Mimo rozpaczliwego powstania zostali wywiezieni ostatecznie do obozu zagłady w Majdanku i Treblince. Następnie na terenie miasta utworzono obóz jeniecki dla więźniów sowieckich. Obok Lwowa, Białystok był jednym z ważniejszych ośrodków, w którym polscy komuniści przygotowywali się do przejęcia władzy w kraju. Walki o wyzwolenie spod niemieckiej okupacji Białegostoku były zacięte, a w ich wyniku powstało wiele szkód. Mimo szybkiej odbudowy miasteczko utraciło swój niepowtarzalny wielowiekowy charakter. Napływ ludności wiejskiej przyczynił się do gwałtownego rozszerzenia i rozwoju. Dziś to jedno z największych polskich miast z uczelniami i ważnymi ośrodkami przemysłowymi.

Wizytówka Białegostoku

Białystok jest magnesem, przyciągającym turystów spragnionych odpoczynku, pięknych widoków i wspaniałych zabytków. Najpopularniejszym obiektem architektonicznym miasta jest słynny Pałac Branicki z najlepiej zachowanym w Polsce ogrodem barokowym. Warto dodać, że Białystok sąsiaduje bezpośrednio z Puszczą Białowieską, Narwiańskim i Biebrzańskim Parkiem Narodowym. To doskonałe miejsce, aby połączyć zwiedzanie zabytków z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury. Ponadto Białystok słynie z odbywających się corocznie w czerwcu międzynarodowych zawodach sportów balonowych, które przyciągają tysiące miłośników niezapomnianych wrażeń.

Zabytki i atrakcje

Ze względu na wielowiekową tradycję Białystok to prawdziwa perełka architektoniczna Polski. Najbardziej znanym zabytkiem, a zarazem reprezentacyjną atrakcją miasta jest Pałac Branickich. XVII wieczna budowla to jeden z najlepszych przykładów rezydencji magnackich z epoki saskiej. Często bywa określana „Wersalem Północy”, „Wersalem Podlasia” lub „Polskim Wersalem”, gdyż nawiązuje do pałaców królów francuskich. Prowadząca brama zwana „Gryfem” rozpościera panoramę na doskonały przykład renesansowo – gotyckiej architektury, a także francuskie ogrody, rozciągające się na ponad czternaście hektarów. Malownicze kompozycje kwiatowe, liczne stawy, a także rzeźby skradły serca tysięcy turystów. Pałac gościł wielu znamienitych władców, wśród których warto wymienić Augusta II Mocnego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mimo zniszczeń wojennych do naszych czasów przetrwało wiele oryginalnych dzieł i rzeźb. Warto dodać, że 17 lat przed powstaniem Teatru Narodowego w Warszawie obok pałacu funkcjonował już teatr, na scenie którego grywały największe gwiazdy ówczesnej Europy. Współcześnie w pałacu znajduje się Akademia Medyczna, dlatego turyści mogą zwiedzać bez przeszkód ogród, klatki schodowe, hol, a aulę i pozostałe pomieszczenia za zgodą gospodarza.

Rynek Kościuszki to miejsce zawsze tętniące życiem. Ten reprezentacyjny plac jest doskonałym przykładem architektury Jana Klemensa Branickiego, który upiększał miasto po pożarze. Klimatyczny ratusz i urokliwe kamienice we wschodniej pierzei zachęcają do dłuższego wypoczynku. Będąc na rynku trudno nie zauważyć okazałej Archikatedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W Białymstoku nie brakuje atrakcji dla całych rodzin. Jedną z nich jest Akcent ZOO, czyli białostocki ogród zoologiczny położony na terenie parku Konstytucji 3 Maja, będącego jednym z piękniejszych w Polsce. Warto dodać, że wstęp jest bezpłatny, a zwierzęta można podziwiać przez cały rok

Tradycyjnie, czy nowocześnie?

Białystok z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Turyści odwiedzający miasto poszukują zarówno ciszy i spokoju na łonie natury, jak i komfortowego wypoczynku z licznymi udogodnieniami. Luksusowe hotele, w których goście mogą do woli odprężać się w SPA i hotelowych basenach to nie lada atrakcja dla duszy i ciała, jednak i spory wydatek. Warto zastanowić się nad pobytem w mniejszych, ale równie przytulnych i wygodnych pensjonatach, czy gościńcach położonych w sąsiedztwie lasu. To doskonały wybór, aby móc poczuć magię Podlasia i jego klimat, a jednocześnie oddać się podróży po okazałych, białostockich zabytkach.

Podlasie oprócz malowniczej przyrody i wielu atrakcji oferuje niezwykłą regionalną kuchnię. Decydując się na wyjazd w tę stronę Polski warto zrezygnować z egzotycznych dań na rzecz tych miejscowych, które przeplatają w sobie tradycję polską ze wschodnią. Jednym z najpopularniejszych przysmaków są drożdżowe placuszki Bliny podawane zazwyczaj na słodko. Kolejnym daniem, które nierozerwalnie łączy się z Podlasiem są kartacze będące niezwykle tanie i proste w przygotowaniu, a zarazem przepyszne i sycące. To jedne z głównych założeń miejscowej kuchni.

Białystok to mieszkanka wielu kultur, która zagwarantuje nam niezapomniane chwile. Orzeźwiający powiew powietrza z pobliskich lasów i parków narodowych w połączeniu z urokliwymi zabytkami zahartują w nas prawdziwą podhalańską miłość.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Białymstoku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
8 ℃
min. 1 ℃
maks. 8 ℃
opady 0.51 mm
słabe opady deszczu
jutro
8 ℃
min. 3 ℃
maks. 9 ℃
opady 2.41 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
4 ℃
min. 3 ℃
maks. 6 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-22
6 ℃
min. 3 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!