Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Swornegacie - oferta noclegu w Swornegaciach i okolice

Noclegi i wypoczynek - Swornegacie

Położenie Swornegaci na granicy z parkiem narodowym oraz Jeziorem Karsińskim sprawia, że to tereny z chęcią wybierane na nocleg przez turystów ceniących odpoczynek na łonie natury. W klimat otoczenia wpisują się tutejsze obiekty noclegowe - komfortowe agroturystyki, zaciszne domki oraz całoroczne ośrodki wypoczynkowe. Większość z nich znajdziemy od północnego-wschodu wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 236 oraz na północy (w granicach wchodzącej w skład sołectwa osady Kurczewo). Te obiekty będą najtańsze, gdyż im dalej od jeziora, ceny maleją, jednak w środku lata także tutaj można spodziewać się wzrostu cen (średnie granice to 15-188 zł). Do najdroższych noclegów (od strony Brdy, w pobliżu Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego) należy zaliczyć większe obiekty (gotowe przyjąć nawet 100-170 osób), w których cena noclegu zależy nie tylko od położenia – 100-150 m od jeziora, ale od standardu (nowoczesny wystrój, oferta gastronomiczna, własne kajaki). Tanie kwatery i domki w zachodniej części wsi cechuje typowo kaszubski klimat - na prywatnych posesjach znajdziemy miejsce na biesiady, huśtawki i trampoliny dla dzieci, a gospodarze uraczą domową kuchnią. Noclegi w Swornegaciach to ciekawa propozycja na spędzenie urlopu na wyjątkowych terenach kaszubskich Zaborów (Zaborski Park Krajobrazowy) oraz okazja do odwiedzenia pobliskich Chojnic (28 km na południe), skąd blisko na trasę do Gdańska, Grudziądza czy Bydgoszczy.

Swornegacie – malownicze Kaszuby

Miejscowość położona w województwie pomorskim, w historycznej krainie Kaszuby to ciekawe miejsce z oryginalną nazwą. Gacenie czyli umacnianie brzegów jezior i rzek warkoczem plecionym z sosnowych korzeni (swory) to proces, którego kaszubska nazwa ustaliła się w XIX wieku. Swornegacie położone są nad rzeką Brdą i Jeziorem Karsińskim, niedaleko Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Interesujące wycieczki gwarantuje sąsiedztwo z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie (2.3 km) oraz Chojnicami (26.3 km). Najbliższym większy miastem jest Bytów (50 km) oraz oddalony o 109 km Bydgoszcz.

Weekend w kaszubskim klimacie - Swornegacie

Atutem miejscowości Swornegacie jest przede wszystkim położenie. Rzeka Brda o niezwykle urozmaiconym biegu, który przecina kilka krain geograficznych stwarza doskonałe warunki do spływów kajakowych. Rzeka zasila wody Jeziora Karsińskiego, które jest rajem dla kajakarzy, żeglarzy i wędkarzy. Jezioro Karsińskie leży na trasie szlaku kajakowego rzeki Brdy. Organizowane regaty i zawody żeglarskie polecane przez Mateusza Kusznierewicza przyciągają licznych turystów. Bliskie sąsiedztwo Parku Narodowego Bory Tucholskie to okazja do odwiedzenia malowniczych terenów, skorzystania z organizowanych wykładów i spotkań z przyrodą, Letniej Akademii Przyrodniczej czy obejrzenia wystaw fotograficznych. Szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne pomagają poznać faunę i florę tego miejsca. Punkt widokowy zlokalizowany na północno- wschodnim brzegu zbiornika pozwala obserwować jezioro Charzykowskie i okolicę. Sposród zabytków warto odwiedzić najstarszy kościół w miejscowości Swornegacie, czyli kościół św. Barbary. Budowla nawiązuje do kaszubsko-pomorskiej tradycji architektonicznej. Zabytkowy drewniany kościół wybudowany w 1742 r. znajduje się obecnie w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach. Centrum kultury regionalnej jest Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego przy ul. Mestwina. Jest on miejscem organizacji wielu wystaw malarstwa, fotografii oraz rzeźb kaszubskich artystów. Na skarpie powyżej Domu Rękodzieła znajduje się Kino Letnie. Swornegacie to miejscowość wypełniona imprezami tanecznymi, koncertami i wydarzeniami kulturalnymi. Organizowane latem „Czwartki kaszubskie” to wieczorne spotkania muzyczne przeplatane opowieściami o rejonie Kaszub. Ciekawym wydarzeniem są warsztaty tradycyjnego wypieku chleba, warsztaty ceramiczne czy plecionkarskie. Pod okiem instruktora można nauczyć się wyplatania z wikliny i różnych rodzajów splotów. Kaszubski Dom Rękodzieła jest także pierwszym punktem gry „Detektywi kaszubskich historii” pozwalającej na poznanie kultury i tradycji tego regionu.